Liečivé pramene, aké na Slovensku máme, nám mnohé krajiny môžu len ticho závidieť. Na čierne zlato z Piešťan sa zbiehajú kúpeľný hostia z celého sveta. A to možno ani vôbec netušíte, že aj na Slovensku sa môžete vykúpať vo vode ako v Mŕtvom mori. Stačí zájsť do dedinky Podhájska na juhu Slovenska a blahodárne účinky slanej, silno mineralizovanej vody ako v Mŕtvom mori, tu môžete okúsiť doslova za babku 🙂
Zázračná voda ako z Mŕtveho mora a jej účinky
Termálna voda v Podhájskej, ako už viete, je svojím zložením veľmi podobná vode z Mŕtveho mora. Je silne mineralizovaná a obsahuje napríklad lítium, bromidy, jodidy, zlúčeniny vápnika, sírany a iné. Tento minerálny superkoktejl pôsobí blahodárne na ochorenia dýchacích ciest, pohybového aparátu a aj srdcovo-cievny systém.
Túto „živú vodu“ ako z Mŕtveho mora objavili už v roku 1973. Vrt má hĺbku 1900 metrov a voda, ktorá z vrtu vyviera má až 80°C. Než sa dostane do bazénov, tak jej teplotu znížia na 30-40°C.
Voda je sfarbená do hneda a je slaná. Ak sa vám pri zaňuchaní typickej liečivej „vajcovky“ žalúdok 2x obráti, tak v Podhájskej z tohto strach mať nemusíte. Mierny odór z vody je síce cítiť niekedy aj v celej dedine, no nejde o žiaden nevydržateľný smrad, skôr je to taký malý kúpeľný smradíček, ktorý jemne pošteklí noštek 🙂
Zimná a letná prevádzka kúpaliska alebo kedy sa do Podhájskej rozhodne nevybrať
Ak sa za liečivou vodou do Podhájskej vyberiete, tak máte na výber hneď niekoľko možností – samotné termálne kúpalisko (so zimnou aj letnou prevádzkou), ďalej wellness centrum Aquamarín s bazénmi aj saunami, alebo Rímske kúpele, ktoré sú v hoteli Energy, hneď vedľa areálu termálneho kúpaliska.
Záleží len na vás, do akej vekovej skupiny sa radi začleníte, ako teplú vodu radi máte a koľko atrakcií chcete v Podhájskej zažiť. V tomto článku si však detailnejšie posvietime na možnosti počas zimnej prevádzky termálneho kúpaliska a relaxačno-rekondičného komplexu.
Počas zimnej prevádzky (od októbra do apríla) je v rámci Termálneho kúpaliska otvorený relaxačno-rekondičný komplex s jedným veľkým kľudovým bazénom a ochladzovacím bazénikom a malým detským teplým bazénikom. Spomedzi všetkých bazénov termálneho kúpaliska je práve voda v tomto bazéne tá najteplejšia.
Ak sedíte pri prítoku, tak voda môže doslova až páliť. No ak sa uvelebíte do odľahlejších končín bazéna, tak teplota vody je podstatne menšia, no vždy príjemne teplá. Vďaka teplej vode sa v slovenskom Mŕtvom mori môžete čvachtať aj keď aj na južné slovensko udrú mrazy či padá sneh. Práve vtedy to býva v bazénoch s teplou vodou najväčšia romantika 🙂
Termálne kúpalisko je otvorené celoročne, buď v zimnej alebo v letnej prevádzke. Otvorené je každý deň v týždni okrem pondelka, v čase od 9:00 (10:00) do 20:00 (príp. 21:00 – v závislosti od dňa v týždni).
Zimný bazén prešiel v roku 2003 vylepšením a starý obklad vymenil moderný nerez. K bazénu pribudol aj ochladzovací bazénik, ktorý určite oceníte na príjemné schladenie po vývare v teplej vode. Ten pocit ihličiek na celom tele, keď sa z ľadovej vody vrátim späť do teplej, je vážne super.
Potrebujete ubytovanie v Podhájskej? Tu je návod, ako si ho rezervovať rýchlo a jednoducho a pritom ušetriť >>>
Mimochodom, odporúčaný pobyt v teplej vode je max. 20 minút. Neprepáľte to, najmä pokiaľ máte nejaké zdravotné ťažkosti. Neraz sme totiž boli svedkami, ako tam niekto so sebou švacol o zem z prehriatia a dehydratácie.
Relaxačno-rekondičný komplex okrem bazénu v sebe zahŕňa oddelené šatne, vaňové kúpele, masáže aj niečo na okrášlenie.
Je Termálne kúpalisko v Podhájskej vhodné pre vás?
Skôr než kopnete do vrtule a začnete plánovať víkendový výlet na juh Slovenska, musím vám o zimnom vonkajšom bazéne prezradiť ešte jednu vec. Podobne, ako väčšinu výraznejšie liečivých kúpalísk, tak aj to v Podhájskej patrí k veľmi obľúbenej destinácii dôchodcov.
Schádzajú sa tu nielen tí slovenskí, ale v pravidelných turnusoch sem húfne prichádza aj osadenstvo 55-60+ zo susedných Čiech. A nebuďte prekvapkaní, keď si český geriatrický kolektív začne spievať ľudovečky. Osobne tomu žánru vôbec neholdujem, no moja babka, kvôli ktorej do Podhájskej primárne chodievame, je šťastná ako blcha 🙂 A keď je šťastná ona, tak to teší aj mňa 🙂
Plusy Termálneho kúpaliska v Podhájskej:
- voda, ktorú tu nájdete, je skutočne výnimočná
- bazén s liečivou vodou tu môžete využívať počas celého roka
- počas letnej prevádzky si tu prídu na svoje všetky vekové kategórie. V letnom areáli totiž minulý rok pribudli aj tobogány a iné atrakcie pre malých aj veľkých
- priamo v areáli kúpaliska sa nachádza množstvo bufetov, ktoré sú otvorené aj v zime. So zdravšou stravou je to tu o čosi horšie, no verím, že si niečo nájdete
- liečivá voda je v Podhájskej je cenovo veľmi dostupná – v zime stojí hodina 2,7€. Počas leta je vstupné na celý deň
- možnosť sauny (vo wellness Aquamarine), masáží aj vaňových kúpeľov
- je to detailík, ale v šatni nájdete žmýkačku plaviek 🙂
- v Podhájskej nájdete množstvo možností ubytovania – na rezerváciu môžete využiť aj tento vyhľadávač:
Mínusy Termálneho kúpaliska v Podhájskej:
- v šatni alebo pri bazéne zimnej prevádzky nie je žiadna pitná fontánka, preto si určite zoberte so sebou svoju vodu
- pre imobilných síce majú nejaké zariadenie na ich dopravenie priamo do bazéna, no už tri roky je úspešne zaparkované pod schodmi v hale a samotný personál si na jeho použite netrúfa
Náš názor na Termálne kúpalisko v Podhájskej počas zimnej sezóny
Ak chcete sebe, svojim rodičom v rokoch, či dokonca prarodičom dopriať „kúpele“ a Mŕtve more v jednom, tak ich zoberte do Podhájskej. Narozdiel od výletu k Mŕtvemu moru v Jordánsku, po výlete do Podhájskej nebudete mať peňaženku cibuľovú (cibuľová peňaženka = otvorím a plačem 😀 ).
V prípade, že si vravíte, že dôchodcovská spoločnosť nie je pre vás na relax to pravé orechové, tak mamy, babky, otcov a dedkov vyšlite do bazéna relaxačno-rekondičného komplexu a vy si dajte pohodičku vo vedľajšom wellness Aquamarine alebo v Rímskych kúpeľoch 🙂 (Recenzie na Aquamarine aj Rímske kúpele pribudnú už čoskoro 🙂 )
Potrebujete ubytovanie v Podhájskej? Tu je návod, ako si ho rezervovať rýchlo a jednoducho a pritom ušetriť >>>