Ceremoniály na Slovensku majú naozaj veľmi krátku tradíciu.
Dalo by sa povedať, že do slovenských wellnessov dorazili len pred pár mesiacmi. A práve vďaka tebe, Peter, dorazili aj do seneckého Sai wellness. Ale začnime pekne od začiatku 🙂
Nie každý totiž vie, čo to vlastne ten saunový ceremoniál je. Môžeš teda v krátkosti povedať, čo návštevníkov na takom saunovom ceremoniáli čaká a neminie?
– Saunový ceremoniál je druh zážitkového saunovania a zároveň edukácia zákazníkov vo wellnesse. V našom Sai wellness sa snažíme zákazníkov viesť k správnemu a zdravému saunovaniu a ceremoniály sú zábavno náučnou formou ako vysvetliť ľuďom, prečo treba dodržiavať hygienické zásady v saune a aký je správny cyklus saunovania.
Saunový ceremoniál trvá 10min. Základom je polievanie saunových kameňov vodou a esenciálnymi olejmi, ktoré slúžia na inhaláciu. Voda z kameňov sa začne odparovať, čím vzniká v saune vyššia vlhkosť vzduchu. Horúci vzduch následne rozvírim froté uterákom do celej miestnosti sauny a nakoniec prevádzam tzv.parné nárazy na každého saunujúceho, vďaka ktorým zákazníci pocítia teplo a silu sauny oveľa intenzívnejšie. Tento proces zopakujem tri až štyri krát.
Zážitkom je ceremoniál preto, že je sprevádzaný krátkym dejom, hudbou, meditáciou, pílingami tela, ochutnávkou. Niektoré ceremónie sa nesú v duchu saunového divadla, kedy sa prezlečiem do kostýmu, napríklad Kráľa Leonidasa, barmana alebo Indiana Johnsa, na polievanie piecky vtedy používam rozne rekvizity a do samotného deja zapájam aj zákazníkov.
Vieme o tebe, že sa práci saunového ceremoniára nevenuješ príliš dlho, myslím že tak 5-6 mesiacov (no ide ti to naozaj výborne 🙂 ). Ako si sa k takejto práci vlastne dostal? Bol to tvoj splnený sen alebo si len našiel niekde inzerát na „pracovnú ponuku“ a tak si sa prihlásil a začal trénovať?
– Presne je to 8 mesiacov 🙂 Dá sa povedať, že som mal tak trochu šťastie. Pracoval som ako plavčík v Aquaparku v Senci a v Sai wellness máme šikovnú manažérku, sl. Marenčákovú, ktorá prišla s touto myšlienkou. Oslovila ma počas mojej obedňajšej prestávky so slovami, či som so svojou pracovnou pozíciou spokojný a či by som nechcel vyskúšať niečo nové. Povedala mi o svojich plánoch, a o tom ako vo svete bežne prevádzkujú saunové ceremoniály vo všetkých lepších wellnessoch. Vedela si ma živo predstaviť v úlohe sauna majstra a rozprávala o tom s takým nadšením, že som nemohol povedať nie.
Dnes som šťastný, že oslovila práve mňa, a že môžem byť súčasťou úžasného projektu, na ktorom spoločne pracujeme ako jeden tým.
Kedy si sa o saunových ceremoniáloch dozvedel a vyskúšal si ich ako divák po prvý krát?
– Práve vtedy keď ma oslovila slečna Janka aj s novou pracovnou ponukou. Začiatkom minulého roka.
Práca saunového ceremoniára je naozaj veľmi náročná a to najmä po fyzickej stránke. My máme dosť už len ako účastníci, nie to ešte, že by sme tam mali mávať uterákom na ostatných. Čo je pre teba, ako ceremoniára, najťažšie?
– Začiatky boli náročné, je to veľká fyzická záťaž na organizmus. Kým nás /mňa a moju kolegyňu/ Janka pustila do sauny, prešli sme niekoľko mesačnou prípravou – nastavenie životosprávy a denno denné saunovanie sa v 100° fínskej saune, aby si naše telá zvykli na prehrievanie organizmu. Museli sme chodiť do práce niekoľko hodín pred otvorením prevádzky, aby sme mohli trénovať mávanie uterákmi priamo v saune a zvykli si na fyzickú záťaž, aby sme počas prevedenia ceremoniálu neodišli zo sauny úplne zničení.
Najťažšie pre mňa bolo spojiť mávanie, správne dýchanie a do toho rozprávanie a samotné vystupovanie v saune. Počas ceremónie je v saune 85 až 90 stupňov, hýbať sa a zároveň pri tom niečo rozprávať, keď vám hneď vyschne v ústach a vy sa nemôžete napiť je celkom masaker:)
Vieme, že urobiť kvalitný saunový ceremoniál nie len tak. Možno sa to nezdá, ale ovievanie a krútenie uterákom je určite náročné. Máš nejaký špeciálny tréning, ktorý ako saunový ceremoniár dodržuješ, aby si vôbec vydržal ovievať v takej horúčave ostatných? Aké špeciálne cvičenia, okrem techník práce s uterákom, trénuješ?
– Ako som už spomenul, je to celkové nastavenie denného režimu a zmena životosprávy. Denne pijem 3 až 4l vody a bilinkové čaje, jem veľa ovocia a zeleniny, potrebujem pravidelný spánok a dostatok času na regeneráciu. Okrem toho, že trénujeme neustále nové techniky mávania, veľa športujem. Chodím behať a venujem sa fitness.
Ako dlho si trénoval, kým si sa odhodlal urobiť prvý verejný saunový ceremoniál?
– Skoro tri mesiace.
Ako sme už spomínali, kvalitný ceremoniál si okrem iného vyžaduje aj natrénovanie rôznych techník krútenia a ovievania uterákom. Koľko takýchto techník asi existuje? Vymýšľa si ich každý ceremoniár sám, alebo sú nejaké predpísané „povinné jazdy“ ? Absolvoval si na to nejaký špeciálny kurz, alebo trénuješ všetko sám?
– Absolvovali sme špeciálny kurz v Čechách a Poľsku, tiež si nás na starosť zobrali Rakúsky sauna majstri. Základných techník mávania je zhruba 20. Keď ich ovládate, je to už na vašej kreativite, čo vymyslíte a či sa so svojím konw how podelíte:) Veľkou inšpiráciou sú pre mňa súťaže v saunových ceremoniáloch. Hlavne preto, že tam stretnete sauna majstrov z celého sveta. Ľudia sú úžasní, vymieňame si vzájomné skúsenosti a tí skúsenejší vždy ochotne poradia nováčikom.
V Sai wellness sme už zažili aj tvoj divadelný ceremoniál ako trójski bojovníci 🙂 Bolo to naozaj super 🙂 Čo je najťažšie na takomto divadelnom ceremoniáli? Podľa čoho si vyberáš tému takéhoto ceremoniálu?
– Tému si vyberám podľa toho, na čo má náladu moje srdce. Dostanem múzu a svoj nápad prejdem so šéfkou. Vždy mi pomože ceremoniál dotiahnuť do dokonalosti. Spravíme scenár, text od A po Z. Namixujeme hudbu, zháňame tie správne esencie, vymyslíme kostým.
Je super, že aj ostatné kolegyne mi pomáhajú a každý z wellnessu do ceremoniálu niečo prinesie. Najťažšie je natrénovať si ceremoniál tak, aby Vám ho ľudia v saune uverili. Niekedy sa cítim pri skúškach ako na filmovaní. Celý náš tím si posadá do sauny a ja pred nimi nacvičujem, do toho Janka zakričí STOP a každý povie čo treba viac precítiť, kde ubrať kde pridať, ako nastaviť tón hlasu, kedy zmeniť osvetlenie, a to celé sa opakuje znovu a znovu kým konečne všetci kolegovia nezatlieskajú 🙂
Vieme, že si sa zúčastnil dokonca aj majstrovstiev v saunových ceremoniáloch? Môžeš nám o tom niečo prezradiť? Podarilo sa ti na nich zabodovať? A čo všetko sa vlastne na takýchto majstrovstvách hodnotí?
– Sauna Fest 2015 bola kvalifikačná súťaž na majstrovstvá sveta SAUNA VM. Tie sa ešte len uskutočnia, koncom októbra 2015. Takže či na nich zabodujem uvidíme. Nejde však o víťazstvo, ale o to, že som sa dostal medzi tých najlepších. Opať spoznám nových ľudí, budú tam úplný profíci z tohto oboru, ktorí sa už ceremóniam venujú niekoľko rokov a každou sezónou prinášajú na súťaže niečo nové. Je to taká mega prehliadka saunových ceremónií.
Za rozhovor ďakujeme Petrovi Lassu, saunovému ceremoniárovi v Sai wellness v Senci