Nové wellness ZEN SPA v Bratislave
Plusy wellness ZEN SPA v Bratislave:
- plachta a uterák v cene
- príjemná atmosféra, (vôňa, sviečky, hudba) vynovený dizajn
- osobitý prístup
- pohodlná fínska suana aj na ležanie pre viac osôb
- na objednávku aj saunové ceremoniály
- wellness si môžete rezervovať ako privátne
- na občerstvenie je v ponuke napríklad aj fresh džús, džbán vody so šungitom či fľaštička prosecca
- výborné masáže v podaní Zdena
- v tomto wellness si ako v jedinom v Bratislave, a aj širokom okolí, môžete užiť relax vo FLOAT-e
- poteší aj parkovanie zdarma priamo v garáži Hotela Tatra
Mínusy ZEN SPA wellness v Bratislave
- niekomu tu môže chýbať ochladzovací bazénik či ľadové vedro
- 2 hodiny wellness sa môžu zdať málo
FLOAT – absolútny relax v stave bez tiaže
Skôr než sa s vami podelím o svoje dojmy z hodinky vo float-e, skúsim vám trochu opísať, čo to vlastne ten „FLOAT“ je.
Float alebo float tank je niečo ako veľká plastová vaňa, ktorá sa dá uzatvoriť vrchnákom. Po uzavretí vyzerá ako veľké plastové vajce 🙂
Vo floate je napustených asi 30 cm vody a v nej je rozpustených až 350 kilogramov (áno, dobre vidíte, až 350 kilo! :O ) epsomskej soli. Už samotná epsomská soľ je liečivým zárakom. Keď však spojíte viac ako štvrť tony tejto soli s malým množstvom vody, vznikne koncentrát, ktorý je nielen liečivý, ale aj prudko relaxačný. Môžete sa totiž v ňom vystrieť a ležať na hladine bez obáv – „hustá“ voda vás udrží. Presne ako v Mŕtvom mori.
Voda má telesnú teplotu a tak ju telo v podstate ani nevníma. Rovnako aj po uzatvorení veka floatu je teplota vzduchu vo float-e rovnaká. Vo floate je ideálny pobyt bez svetla – čiže v absolútnej tme, ale je možné mať rozsvietené aj malé svetielko.
Uzavreté veko FLOAT-u pôsobí rovnako aj ako zvuková izolácia. Opäť teda môžme odrátať ďalší vnem, teda sluch – zo zoznamu rušivých elementov pri hlbokej relaxácii. Pre tých, ktorí majú predsa len potrebu niečo počuť, tak je možnosť počúvať relaxačnú hudbu či napríklad riadenú meditáciu.
Toľko rýchly teoretický opis tohto zázraku, teraz sa s vami podelím o zážitok z floatu z praxe.
Moje floatové „tenkrát poprvé“
Skôr, než som sa do floatu ponorila, stihla som si od Zdena vypočuť množstvo účinkov a efektov FLOAT-u. Je však jasné, že každý z nás je iný a preto aj každý z nás môže mať z floatu iný zážitok, podotkol Zdeno, keď som sa do floatu chystala.
Najprv mi všetko vysvetlil a ukázal, dal inštrukcie, aby som sa pred vstupom do floatu osprchovala aj s mydlom a rovnako si umyla aj vlasy pripraveným šampónom. Vo floate sa totiž relaxuje aj s hlavou čiastočne ponorenou pod hladinou (nad hladinou zostáva v podstate len tvár a horná časť tela). Na poličke vedľa sprchy som mala nachystané štuple do uší, aby sa mi do nich nedostala voda.
Po úvodnej očiste som vstúpila do floatu. Voda bola skutočne príjemne teplá, resp. ani teplá ani studená. Rozhodla som sa, že mi prospeje relaxovať bez akejkoľvek hudby, zvukov aj svetiel. Zatvorila som teda za sebou veko floatu zvnútra a ponorila sa do vody.
Tá ma okamžite vyniesla na hladinu. Ležala som tam a nič som necítila. Ani teplotu vody, ani tiaž či tlačenie podložky alebo matraca ako pri ležaní na súši. Nič. Bol to zvláštny pocit. Chvíľu som si naň musela zvykať.
Po pár minútach sa moje telo začalo uvoľňovať. Cítila som, ako mi prúdi krv v žilách do končatín. Chvíľu som mala presne ten pocit, ako keď si po celom dni na nohách večer vyložíte hore nohy na vysoký stôl.
Cítila som, ako sa mi uvoľňujú svaly na chrbte, na krížoch a vlastne aj na celom tele. Prvých asi 20 minút mi hlavou behali myšlienky. Snažila som sa ich nerozvíjať ale nechať plynúť. Potom sa moja myseľ upokojila a nastalo v hlave veľké prázdno. Ticho a tma. Stav bez tiaž. Len ja a tlkot srdca. Telo odpojené od mozgu, mozog odpojený od myšlienok.
Ak sa roky nevenujete meditáciám, tak takýto stav zažijete len ťažko, lepšie povedané asi vôbec. Užívala som si ho asi ďalších 20 minút. Občas sa mi v dôsledku uvoľňovania zjavili na tele na pár sekúnd oblasti so zimomriavkami. Neboli z toho, že by mi bola zima, ale z toho, že niečo sa v tele dialo a uvoľňovalo.
Stav takéhoto hlbokého relaxu ma po 20 minútach uvádzal do spánku. Mala som pocit, že spím aj bdiem zároveň. To, že som zaspávala, som si uvedomila vtedy, keď mojím telom trhlo, ako pred spaním po náročnom dni. Uvoľňovanie energie.
Väčšine ľudí vraj pobyt vo float-e ubehne rýchlo. Ja som si koniec „floatovania“ uvedomila až keď vo vnútri začalo blikať malé svetielko, ktoré mi dávalo signál, že je čas odísť.
Pomaly som rozhýbala končeky prstov a zistila som, že tam sú! 😀 A fungujú! 😀 Postupne a pomaly som sa prebrala ku svojmu telu, otvorila to veľké modré vajce a vstala ako znovuzrodená. Mala som pocit, akoby som prespala niekoľko hodín.
Na záver som si dala ešte sprchu, lebo soľ na tele pri schnutí okamžite kryštalizovala.
Toto bol môj zážitok z FLOAT-u. Ale ako vravel Zdeno, každý sme iný. Každý stav vo float-e prežíva inak. Iné veci lieči, iné veci uvoľňuje. Niekto myseľ nevypne, no vynoria sa mu v nej zlomové myšlienky. Iný zase zaspí ešte ani dekel floatu nezatvorí. Pre mňa je však verdikt jasný – toto je urýchľovač aj spomalovač zároveň. Urýchľuje cestu do stavu absolútneho relaxu a spomaľuje rýchlu myseľ.
Ale ako vždy vravím, je lepšie raz zažiť, ako stokrát čítať.
Aké sú všeobecné a dokázané účinky FLOAT-u a v čom dokáže pomôcť?
Okrem psychickej relaxácie má pobyt vo floate hotový štos pozitívnych účinkov. Tak napríklad znižuje krvný tlak, pulz, a spotrebu kyslíka v tele, znižuje produkciu hormónov kortizolu, ACTH, adrenalínu a kyseliny mliečnej, urýchľuje rehabilitáciu a regenráciu, pôsobí proti bolestiam svalov a kĺbov (práve kvôli regenerácii a uvoľňovaní bolestí svalov a kĺbov majú svoje float-y aj niektoré vrcholové športové kluby v USA).
Ďalej obsiahnutá epsomská soľ pomáha pri rôznych dermatologických ťažkostiach (tiež som mala po float-e pokožku ako batoľa) a má blahodárne respiračné účinky.
Pomáha pri nespavosti, stavoch chronickej únavy a pocitu „vyhorenia“ či depresie. Zmierňuje bolesti hlavy, zvyšuje schopnosť koncentrácie či učenia sa. Pomôže pri nespavosti či cesty do duše samého seba.
Kreatívci sú kreatívnejší, športovci sú výkonnejší. „Biznismeni“ rozhodnejší, tehuľky oddýchnutejšie.
Odporúčam vyskúšať a sami uvidíte, čo to s vami spraví. Len bacha, aby ste sa na floatovaní nestali závislí 😀