V poslednej dobe nám pribúda čoraz viac otázok na bezplavkovú zónu. Aj keď už samotný názov naznačuje, že plavky asi v takejto zóne môžete pokojne nechať doma, myslím, že bude dobré si objasniť, čo sa vlastne v takejto zóne robí a nosí.
Ale poďme pekne od začiatku.
Kde sa môžete stretnúť s bezplavkovou zónou?
Okrem vychýrených aj tajných nudapláží sa s bezplavkovou zónou môžete stretnúť aj v dobrých wellness centrách.
Áno, dobre čítate – v dobrých wellness centrách.
Pýtate sa prečo v dobrých?
Dobrých práve z jedného dôvodu a to že prevádzkarovi záleží na vašom zdraví, dodržiavaní správnych zásad saunovania a samozrejme hygiene.
Plavky v saune totiž môžu narobiť namiesto osohu zo saunovania poriadnu šarapatu vám aj vašim spolusaunujúcim. O tom, prečo plavky do wellnessu nepatria, sme už aj na tomto blogu popísali hory doly, články aj e-book, avšak opakovanie je matka múdrosti a cítim, že v tejto téme toho opakovania nie je nikdy dosť.
Plavky sú vyrábané z čisto syntetických materiálov. Tak ako všetky umelé materiály, tak aj tie, z ktorých sa vyrábajú plavky, majú určité hranice a kritériá, pri ktorých sa začnú meniť ich vlastnosti a uvoľňovať sa rôzne chemikálie. Práve jedným z týchto kritérií je aj teplota, pri ktorej sa začínajú uvoľňovať z plaviek rakovinotvorné látky.
Plavky zo štandardných materiálov sú primárne stavané na teplotu do 45°C. Všetko čo je nad, prispieva k uvoľňovaniu spomínaného karcinogénneho sajrajtu. Možno si vravíte, je tam toho, veď sa osprchujem, plavky vychladnú a všetko je v pohode. Bohužaiľ či chválabohu, musím Vás vyviesť z omylu.
Problém sa pri uvoľňovaní škodlivín z plaviek znásobuje, keď si v plavkách lebedíte v saune a začnete sa potiť. Pri potení sa póry pokožky doširoka otvoria a práve cez tieto póry sa do tela dostávajú karcinogény. Okrem toho sa škodliviny uvoľňujú aj do ovzdušia a tak ich v saune často krát inhaluje celá skupinka saunárov.
Ďalšou častou zaujímavou situáciou je, keď si takéto vypotené plavky návštevníci sauny idú vyprať rovno do vírivky. Plavky sa vo vode skutočne prepláchnu, ale škodliviny sa neuvoľnia nikde inde, ako do vody, v ktorej máte naďalej otvorené póry vplyvom príjemnej teploty vody. Takto si človek dopraje ďalšiu dávku parádnych sračiek. Čo je však horšie, že nie len sebe, ale všetkým, ktorí prídu relaxovať po ňom. Ale teraz sa už vráťme k téme.
Čo sa nosí v bezplavkovej zóne?
Ako som už hovorila, tak v takejto zóne na plavky zabudnite. Aj keď nie ste práve členom spolku naturistov, tak nevešajte hlavu. Ani v bezplavkovej zóne nemusíte byť úplne nahí.
Vo wellnessoch, v ktorých je vstup v plavkách zakázaný, vždy dostanete hlavnú pomôcku na saunovanie – plachtu. Táto Vám slúži nie len na zahalenie tela, ak máte ostych premávať sa pred ostatnými v Evinom či Adamovom rúchu, ale hlavne na dodržiavanie hygieny.
V saune by ste totiž mali mať plachtu podostlanú pod celým povrchom tela, aby po vás v saune nezostala nehygienická kaluž potu. Drevená lavica s mokrými fľakmi predchodcov je príťažlivá asi ako skysnutá polievka. Neviem ako vám, ale mne sa do mláky potu teda uvelebiť nikdy nechce.
Bzeplavková zóna – ako vojsť do vírivky?
Saunovanie sa dá ako tak zvládnuť, plachtou sa dá čo to zakryť a do sprchy sa tiež dá vraziť úplne do kútika, tak aby na nás nikto nevidel. Čo však robiť, keď vírivka vo wellnesse vyzerá tak lákavo a vaše telo dychtí po odpočinku vo víre bubliniek? Ísť či neísť do vírivky v plachte? To je otázka!
Do vírivky sa v plachte zásadne nechodí! Najlogickejšie zdôvodnenie, aké vám môžem dať je, že vírivka nie je práčka. Aj keď si po saune dáte sprchu a pot z tela zmyjete, väčšina vylúčených telesných látok sa aj tak vsiakne do plachty. A keď takto „obohatenú“ plachtu potom vymáčate vo vírivke, tak sa z vody v nej potom stáva pekný potný odvar. Nie veľmi príjemná predstava, však?
No a ako teda do vírivky vojsť?
Keď si chcete v bezplavkovej zóne vychutnávať vírivkové slasti a nie ste z klubu naturistov, tak máte tri možnosti:
Prvou možnosťou je, že naberiete odvahu, vystúpiť zo zóny komfortu a vojsť do vírivky nahí, aj keď viete, že vo wellnesse nie ste sami a je vysoká pravdepodobnosť, že niektorý z návštevníkov zahliadne kúsok vášho bieleho zadku.
Druhou možnosťou je, že si vyčkáte na príležitosť, kedy bude výhľad na vás minimálny a ostatní návštevníci budú zalezení niekde v saunách. Pozor však, aby ste takto neprečkali celú návštevu wellnessu a to najmä vo frekventovanejších wellness centrách :).
No a treťou, poslednou variantou je, že si necháte na relax v bublinkách zájsť chuť. Túto variantu odporúčam najmenej, pretože oddych vo vírivke len tak naostro je v celku príjemný :). Určite stojí za to, prekonať ostych a nejako už len do tej vírivky bez plaviek vkĺznuť :).
Vo svete aj v okolitých krajinách je nahota v saunách a wellnessoch úplne normálna vec. Ľudia sa tam premávajú na naháča ako by sa nechumelilo a nikto sa nad tým vôbec nepozastavuje. Musíme povedať, že my, Slováci, sme v tomto stále veľmi konzervatívni a väčšina z nás má problém byť vo wellnesse bez plaviek v plachte a nie to ešte nahí. Je však len otázkou času, kedy aj k nám takáto nahá kultúra saunovania dorazí. Koniec koncov, nahé saunovanie prispieva k nášmu zdraviu a o to predsa v saune ide!
Uprednostňujete wellnessy s bezplavkovou zónou? Ako sa v takýchto wellnessoch cíte? Napíšte nám vaše zážitky do komentárov pod článkom 🙂
Booking.com