MILUJEME WELLNESS

Prvý Float v Bratislave: Neopísateľný relax v stave bez tiaže – pochopíte, až keď vyskúšate!

„Ahoj Denisa, verím, že si ma pamätáš ešte z bývalého Relax Clubu v hoteli Tatra v Bratislave. Spa som prevzal do vlastných rúk, prerobil do nového dizajnu, premenoval na ZEN SPA a zriadil prvý  FLOAT v Bratislave. Rád by som vás videl a pozval na 3 hodinový ZEN SPA rituál :)“ Presne takto znela pozvánka od Zdena.
 
Pozvánok do wellness sa k nám dostáva pomerne dosť, ale pozvánka do FLOAT tanku, prvého a jediného v Bratislave, hmm, tak pri týchto slovách moje radary začali blikať a trúbiť „prídeme, kedy môžme?“ 
Zen SPA - wellness v Bratislave - float
 Priznám sa, než sa nám Zdeno zo ZEN SPA ozval, tak som FLOAT veľmi zľahka, takpovediac periférne, registrovala. Pár krát som ho zazrela na internete, no nijako som ho dovtedy neskúmala a hlavne neskúšala. Moja zvedavosť však vzrástla priamo úmerne blížiacemu sa termínu nášho prvého „rande“ s touto „vaničkou“ naplnenou 350-timi kilami epsomskej soli. 
 
Ešte skôr, než vám popíšem môj zážitok z hodiny vo FLOAT-e, mrknime aj na vynovené wellness v Hoteli Tatra. Dobrého wellness nikdy nie je dosť a v Bratislave je ho ako šafranu.

Nové wellness ZEN SPA v Bratislave

Už „stará“ verzia wellness v Hoteli Tatra pod vedením Zdena sa mi veľmi páčila. Malé, ale útulné – presne tak by sa dalo opísať pred tým. Po vynovení a redizajne je síce ešte stále malé, ale ešte viac útulné, modernejšie, krajšie a v Bratislave už aj moje obľúbené. 
Zen Spa - wellness Hotel Tatra - sauna
 
ZEN SPA tvorí malá šatnička so skrinkami, fínska sauna, infra sauna, oddychová miestnosť, masážna miestnosť a miestnosť pre „Jeho výsosť“ FLOAT. 
 
Fínska sauna nie je žiadna škatuľka pre dvoch. V pohode si v nej ľahnete aj so štyrmi kamarátmi. Ak si saunovanie budete chcieť ešte spestriť, tak za malý príplatok si môžete užiť aj saunový ceremoniál v podaní prevádzkara Zdena. 
 
My sme si fínsku saunu dopriali ešte pred ponorením sa do Float-u. Na odporúčanie sme si po saune spravili soľný píling, aby sme pokožku očistili od starých odumretých buniek a otvorili ešte viac póry. Cez čistú pokožku účinné látky Epsomskej soli vo FLOAT-e pôsobia na telo ešte výraznejšie. 
 
Pomedzi saunovanie sme si len tak vychutnávali pohodičku v relaxačnej miestnosti a popíjali sme vodu so šungitom. Pôvodný plán bol dať si aj dúšok prosecca, ale bolo mi tak príjemne, že už ani šumivý sekt by to vylepšiť nedokázal 😀 A tak zostala fľaštička nedotknutá… 

Zen Spa - wellness Hotel Tatra

Po dvoch kolách v saune sme si s Martinom strihli, kto pôjde do FLOAT-u prvý. Kameň, nožnice, papier. Do float-u idem ako prvá ja. No dobre, tak sa priznám, nelosovali sme… Martinovi som oznámila, že prvá idem ja 😀 
 
Skôr než sa v tomto článku spoločne ponoríme do FLOATU-u, tu sú v skratke plusy a mínusy ZEN SPA v Bratislave.

Plusy wellness ZEN SPA v Bratislave: 

 • plachta a uterák v cene
 • príjemná atmosféra, (vôňa, sviečky, hudba) vynovený dizajn
 • osobitý prístup
 • pohodlná fínska suana aj na ležanie pre viac osôb
 • na objednávku aj saunové ceremoniály
 • wellness si môžete rezervovať ako privátne
 • na občerstvenie je v ponuke napríklad aj fresh džús, džbán vody so šungitom či fľaštička prosecca
 • výborné masáže v podaní Zdena
 • v tomto wellness si ako v jedinom v Bratislave, a aj širokom okolí, môžete užiť relax vo FLOAT-e
 • poteší aj parkovanie zdarma priamo v garáži Hotela Tatra

Mínusy ZEN SPA wellness v Bratislave

 • niekomu tu môže chýbať ochladzovací bazénik či ľadové vedro
 • 2 hodiny wellness sa môžu zdať málo

FLOAT – absolútny relax v stave bez tiaže

Skôr než sa s vami podelím o svoje dojmy z hodinky vo float-e, skúsim vám trochu opísať, čo to vlastne ten „FLOAT“ je. 

Float alebo float tank je niečo ako veľká plastová vaňa, ktorá sa dá uzatvoriť vrchnákom. Po uzavretí vyzerá ako veľké plastové vajce 🙂

ZEN SPA - wellness v Bratislave - FLOAT

Vo floate je napustených asi 30 cm vody a v nej je rozpustených až 350 kilogramov (áno, dobre vidíte, až 350 kilo! :O ) epsomskej soli. Už samotná epsomská soľ je liečivým zárakom. Keď však spojíte viac ako štvrť tony tejto soli s malým množstvom vody, vznikne koncentrát, ktorý je nielen liečivý, ale aj prudko relaxačný. Môžete sa totiž v ňom vystrieť a ležať na hladine bez obáv – „hustá“ voda vás udrží. Presne ako v Mŕtvom mori.

Voda má telesnú teplotu a tak ju telo v podstate ani nevníma. Rovnako aj po uzatvorení veka floatu je teplota vzduchu vo float-e rovnaká. Vo floate je ideálny pobyt bez svetla – čiže v absolútnej tme, ale je možné mať rozsvietené aj malé svetielko.

Uzavreté veko FLOAT-u pôsobí rovnako aj ako zvuková izolácia. Opäť teda môžme odrátať ďalší vnem, teda sluch – zo zoznamu rušivých elementov pri hlbokej relaxácii. Pre tých, ktorí majú predsa len potrebu niečo počuť, tak je možnosť počúvať relaxačnú hudbu či napríklad riadenú meditáciu.

Toľko rýchly teoretický opis tohto zázraku, teraz sa s vami podelím o zážitok z floatu z praxe.

Moje floatové „tenkrát poprvé“

Skôr, než som sa do floatu ponorila, stihla som si od Zdena vypočuť množstvo účinkov a efektov FLOAT-u. Je však jasné, že každý z nás je iný a preto aj každý z nás môže mať z floatu iný zážitok, podotkol Zdeno, keď som sa do floatu chystala. 

FLOAT v ZEN SPA - wellness v Bratislave

Najprv mi všetko vysvetlil  a ukázal, dal inštrukcie, aby som sa pred vstupom do floatu osprchovala aj s mydlom a rovnako si umyla aj vlasy pripraveným šampónom. Vo floate sa totiž relaxuje aj s hlavou čiastočne ponorenou pod hladinou (nad hladinou zostáva v podstate len tvár a horná časť tela). Na poličke vedľa sprchy som mala nachystané štuple do uší, aby sa mi do nich nedostala voda. 

Po úvodnej očiste som vstúpila do floatu. Voda bola skutočne príjemne teplá, resp. ani teplá ani studená. Rozhodla som sa, že mi prospeje relaxovať bez akejkoľvek hudby, zvukov aj svetiel. Zatvorila som teda za sebou veko floatu zvnútra a ponorila sa do vody. 

Tá ma okamžite vyniesla na hladinu. Ležala som tam a nič som necítila. Ani teplotu vody, ani tiaž či tlačenie podložky alebo matraca ako pri ležaní na súši. Nič. Bol to zvláštny pocit. Chvíľu som si naň musela zvykať. 

Po pár minútach sa moje telo začalo uvoľňovať. Cítila som, ako mi prúdi krv v žilách do končatín. Chvíľu som mala presne ten pocit, ako keď si po celom dni na nohách večer vyložíte hore nohy na vysoký stôl. 

Cítila som, ako sa mi uvoľňujú svaly na chrbte, na krížoch a vlastne aj na celom tele. Prvých asi 20 minút mi hlavou behali myšlienky. Snažila som sa ich nerozvíjať ale nechať plynúť. Potom sa moja myseľ upokojila a nastalo v hlave veľké prázdno. Ticho a tma. Stav bez tiaž. Len ja a tlkot srdca. Telo odpojené od mozgu, mozog odpojený od myšlienok. 

Ak sa roky nevenujete meditáciám, tak takýto stav zažijete len ťažko, lepšie povedané asi vôbec. Užívala som si ho asi ďalších 20 minút. Občas sa mi v dôsledku uvoľňovania zjavili na tele na pár sekúnd oblasti so zimomriavkami. Neboli z toho, že by mi bola zima, ale z toho, že niečo sa v tele dialo a uvoľňovalo. 

FLOAT tank v Bratislave - ZEN SPA wellness

Stav takéhoto hlbokého relaxu ma po 20 minútach uvádzal do spánku. Mala som pocit, že spím aj bdiem zároveň. To, že som zaspávala, som si uvedomila vtedy, keď mojím telom trhlo, ako pred spaním po náročnom dni. Uvoľňovanie energie. 

Väčšine ľudí vraj pobyt vo float-e ubehne rýchlo. Ja som si koniec „floatovania“ uvedomila až keď vo vnútri začalo blikať malé svetielko, ktoré mi dávalo signál, že je čas odísť.

Pomaly som rozhýbala končeky prstov a zistila som, že tam sú! 😀 A fungujú! 😀 Postupne a pomaly som sa prebrala ku svojmu telu, otvorila to veľké modré vajce a vstala ako znovuzrodená. Mala som pocit, akoby som prespala niekoľko hodín. 

Na záver som si dala ešte sprchu, lebo soľ na tele pri schnutí okamžite kryštalizovala.

Toto bol môj zážitok z FLOAT-u. Ale ako vravel Zdeno, každý sme iný. Každý stav vo float-e prežíva inak. Iné veci lieči, iné veci uvoľňuje. Niekto myseľ nevypne, no vynoria sa mu v nej zlomové myšlienky. Iný zase zaspí ešte ani dekel floatu nezatvorí. Pre mňa je však verdikt jasný – toto je urýchľovač aj spomalovač zároveň. Urýchľuje cestu do stavu absolútneho relaxu a spomaľuje rýchlu myseľ. 

Ale ako vždy vravím, je lepšie raz zažiť, ako stokrát čítať. 

Aké sú všeobecné a dokázané účinky FLOAT-u a v čom dokáže pomôcť?

Okrem psychickej relaxácie má pobyt vo floate hotový štos pozitívnych účinkov. Tak napríklad znižuje krvný tlak, pulz, a spotrebu kyslíka v tele, znižuje produkciu hormónov kortizolu, ACTH, adrenalínu a kyseliny mliečnej, urýchľuje rehabilitáciu a regenráciu, pôsobí proti bolestiam svalov a kĺbov (práve kvôli regenerácii a uvoľňovaní bolestí svalov a kĺbov majú svoje float-y aj niektoré vrcholové športové kluby v USA).

Ďalej obsiahnutá epsomská soľ pomáha pri rôznych dermatologických ťažkostiach (tiež som mala po float-e pokožku ako batoľa) a má blahodárne respiračné účinky.

Pomáha pri nespavosti, stavoch chronickej únavy a pocitu „vyhorenia“ či depresie. Zmierňuje bolesti hlavy, zvyšuje schopnosť koncentrácie či učenia sa. Pomôže pri nespavosti či cesty do duše samého seba.

Kreatívci sú kreatívnejší, športovci sú výkonnejší. „Biznismeni“ rozhodnejší, tehuľky oddýchnutejšie.

Odporúčam vyskúšať a sami uvidíte, čo to s vami spraví. Len bacha, aby ste sa na floatovaní nestali závislí 😀

Bodka na záver rituálu Zen Spa

Záverečnou bodkou Zen Spa rituálu – teda po saunovaní a pobytu vo floate nasledovala masáž. Martin ma po krátkej filtrácii vody vo float-e vystriedal. Masáž už mal za sebou a jeho blažený ksichtík hovoril za všetko.
 
Zdenovu masáž som už aj ja raz zažila a tak som vedela, že to bude kvalitka. Zdeno má cit v rukách a v masírovaní má už čo to za sebou. A je to aj poznať. 
 
Spoločnosť mi pri masáži robili sviečky, bio kokosový olej a prírodný esenciálny vonný olej. Žiadna chémia a presne tak to mám rada. 

Zhrnutie na wellness ZEN SPA v Bratislave a relax vo FLOAT-e

Osobitý prístup a príjemná atmosféra či unikátny Float tank robí z tohto wellness moje obľúbené. 
 
Nuž čo vám budem hovoriť, s majiteľom Zdenom sme si mali toho veľa čo povedať. Namiesto plánovaných troch hodín sme v Zen Spa strávili až 5 😀 . A keby nebolo už 11 hodín večer, tak je dosť možné, že by sme tam boli ešte dlhšie. 
 
Každopádne, ak by som mala odporúčiť v Bratislave príjemné wellness, tak to bude Zen Spa.  Nemá síce 10 rôznych sáun, ale má to čo iným veľkým wellness chýba: Útulnosť, čistotu, ľudský prístup a jednoznačne aj Float – ten je kapitola sama o sebe. Preto som presvedčená, že pochopíte, až keď ho vyskúšate 😉 
 Booking.com

Odporúčanie na iné články

Do kín prišiel film pre všetkých milovníkov saunovania

V šere estónskej dymovej sauny sa odohráva starodávny očistný rituál, ktorý je oslavou ženskej spolupatričnosti. Dokument estónskej režisérky Anny Hints získal cenu za Najlepší európsky...
Viac info

Medzinárodný deň žien: Príležitosť na to, aby ste sa zamerali na seba a svoje zdravie

Ukázať nežnejšiemu pohlaviu, že je výnimočné a vzácne, by malo byť nielen doménou špeciálnych, ale i bežných dní. Avšak pri množstve povinností, s ktorými sa dennodenne stretávame, na...
Viac info

6 + 2 valentínske wellness a spa tipy

Hovorí sa, že lásku by si partneri mali vyznávať každý deň. Avšak pre mnohých je práve sviatok sv. Valentína dňom, kedy by lásky okolo nás,...
Viac info

Toto sa oplatí zažiť! Hajdúszoboszló – najväčší aquapark v Strednej Európe

V Maďarsku sa nám zapáčilo. Po poslednej návšteve Maďarských jaskynných kúpeľov v Miskolc-Tapolci sme opäť stavili na susedov z juhu a po dvoch týždňoch sme opäť vyrazili do...
Viac info

12 dôvodov, prečo milujeme wellness Infinit Maximus v Brne a zamilujete si ho aj vy

Tým, že sme neskonalými fanúšikmi wellness Infinit Maximus v Brne, sa vôbec netajíme. Je to skrátka podľa nás wellness, ktoré v Čechách a na Slovensku...
Viac info

Wellness z dielne INFINIT – záruka príjemného relaxu po potulkách Prahou

Dá sa spojiť slovné spojenie krásna historická „Stovežatá Praha“ s pojmami ako moderné wellness, relax a oddych mimo typických turistických atrakcií? Samozrejme! Osobne som toto spojenie hľadala dlho,...
Viac info