MILUJEME WELLNESS

Filipíny: Raj na Zemi, ktorý si môžete užiť aj bez cestovky

Každý z nás má svoje sny. Pamätám si, ako som ešte asi 6-ročná pri sledovaní Baywatch-u presviedčala našich, aby sme predali dom a išli bývať k moru 😀 . Cestovanie do prímorských destinácií – a vôbec niekam do zahraničia, vtedy vôbec nebolo bežné a dovoliť si takýto luxus mohol len málokto.

Ja som sa však svojho snu nikdy nevzdala. Vôňa diaľok ma vždy doslova fascinovala a mámila ako zvuk morskej sirény. Mojím obľúbeným časopisom boli katalógy z cestoviek, ktoré mi nosila teta z Rakúska. Pri stránkach venovaných exotickým krajinám ako je Kuba, Dominikánska republika, Thajsko, či Maledivy – tak pri tých som si skoro aj cvrkla 😀 Ale vedela som, že všetko sa raz stane skutočnosťou a bolo len otázkou, kedy.

Dnes mám svoj zoznam destinácií, kam sa chcem v živote pozrieť, poriadne dlhýýý. Asi by bolo jednoduchšie napísať miesta, kam ma to až tak neláka 😀 Každopádne, fajočky pri mojom zozname pribúdajú jedna po druhej a práve teraz pripisujem ďalšiu. Bývať v krásnom plážovom domčeku s výhľadom na tyrkysové more a bielu pláž na Filipínach – splnené.

Hoyo Hoy beach villa - Bantayan

A keďže pláže na Filipínach patria skutočne k tým najkrajším, aké som kedy videla, rada by som vás zobrala na malú exkurziu do tohto raja na zemi – na ostrov Bantayan. Navyše vám prezradím, ako si túto nádheru môžete vychutnať aj vy za cenu bežnej dovolenky niekde v Európe.

Ako sa dostať do raja – alebo cestovanie na Filipíny a ostrov Bantayan

Ostrov Bantayan je maličký ostrov (po obvode má možno niečo viac ako 50km) patriaci do tzv. Visajských (stredných) Filipín. Je vzdialený len pár kilometrov od veľkého ostrova Cebu s rovnomenným hlavným mestom Cebu a medzinárodným letiskom.

Keďže sme sa chceli vyhnúť hlavnému mestu Filipín – Manile – tak sme leteli priamo do mesta Cebu. (Manila a južné Filipíny nepatria práve k tým najbezpečnejším, preto je lepšie sa im radšej vyhnúť).

Filiny: Bantayan z lietadla

Spiatočnú letenku na Filipíny môžete kúpiť aj za menej než 300€. O tom, ako vychytať letenky „za lacáka“ píšu mnohí traveler blogeri – napríklad Janka na jej blogu travelhack.me

My sme si s kúpou leteniek dávali z dôvodu určitých povinností na Slovensku poriadne na čas a preto sme za ne aj zaplatili viac, než sme museli – spiatočka nás vyšla na 600€ (dosť, ale čo už, keď sme túto krajinu mali v pláne 🙂 )

Priletieť do Cebu nie je žiadny problém a dostať sa z neho na Bantayan taktiež nie. Stačia 3 hodinky cesty klimatizovaným autobusom do prístavu Hagnaya port a jedna hodinka trajektom – spolu za 360 filipínskych pesos ( v prepočte asi 7 €) a pred očami sa vyjaví nádhera, na ktorú sa nebudete vedieť vynadívať. Nám sa tento pohľad zdal až neuveriteľne úžasný a nevedeli sme sa dočkať, kedy z trajektu vystúpime.

V prístave na nás už čakalo vozítko zvané trimotor, ktorým sme sa odviezli asi pár sto metrov do hotela. Trimotor je motorka s niečím ako side-carom, na ktorom sa odvezie aj 7 ľudí (vážne, niekedy fakt nechápeme, koľko ich je na tej chudinke motorečke naskladaných :D) No a pomalšou variantou je trimotor v cykloverzii, kde namiesto motorky je bicykel a ujo so silnými nohami.Trimotor - Bantayan

Filipíny ešte stále nie sú tak plné turistov ako napríklad Bali (teda okrem ostrova Boracay – ten je turistický až dosť). A Bantayan? Bantayan by som prirovnala k malebnej záhradke, ktorú turistický ruch začína pomaly kultivovať k svetovým pomerom. Nie sú tú žiadne obrovské luxusné rezorty so stovkami izieb ani žiadne svetové reštaurácie.

Čo tu však určite je, sú maličké hotelíky priamo na pláži, alebo kúsok od nej, milí ľudia a božský pokoj. Práve tá pokojná atmosféra na nás prvé dni pôsobila veľmi nepokojne 😀 Zvyknutí na denný ruch a stále nové podnety či povinnosti – človeku chvíľu trvá, kým dokáže vypadnúť a splynúť s prostredím 😀

Cena ubytovania na Filipínach a ostrove Bantayan

Myslíte si, že ubytovanie v takomto raji vás vyjde poriadne draho? Som rada, že vás môžem vyviesť z omylu, resp. uviesť veci na správnu mieru. Je len na vás, koľko chcete do ubytovania investovať.

Ubytovanie v dvojlôžkovej hotelovej izbe s klimatizáciou, tv, wifi a vlastnou kúpeľňou tu môžete zohnať už okolo 20€/noc/izba. Záleží na tom, v akom predstihu izby rezervujete či aká sezóna v krajine práve je. Úroveň izieb za túto cenu nie je žiaden mega luxus, no pokojne by som ho prirovnala k 2-3*** hviezdičkám. To sa však samozrejme mení od hotela k hotelu.

Ako som však spomínala na začiatku, práve tu, na Bantayane som si splnila sen o krásnej vilke na pláži s výhľadom na more. A práve takúto vilku sme našli v rezortíku Hoyo hoy 🙂

Hoyo hoy – bývanie na pláži, ktoré nás dostalo do nemého úžasu a nevedeli sme sa ho nabažiť

Keď sme zbadali tieto úžasné vilky na pláži s výhľadom na more a krásnou záhradou, bolo rozhodnuté. Ide sa do Hoyo hoy. Je dobré sa občas aj poriadne odmeniť a dopriať si niečo, čo vám urobí skutočnú radosť. My sme sa odmenili a vilka Amihan sa stala naším útočiskom na niekoľko dní.

Vilky v rezorte Hoyo hoy sú postavené na vysokých koloch. Štýlovú izbu tvorí nazoj fantastická posteľ s baldachýnom (naozaj sme tu spali ako v bavlnke), teakovým nábytkom, telkou, chladničkou, kúpeľnou s vaňou a sprchou pod holým nebom (sprchovať sa vo vonkajšej sprche je fakt super 🙂 ) Priestor pod vilkou slúži ako privátna terasa.

Výhľad na more a areál rezortu snáď ani nepotrebuje komentár. Ak túžite po skutočnom pokoji a raji na zemi, tak toto miesto môžem len a len odporúčať. Jedným slovom nád-he-ra!

Možno si teraz vravíte – no dobre, ale koľko tento luxus stojí?

My sme za vilku s výhľadom na more platili 6000 pesos (cca 115€/noc/vila aj s raňajkami). Hneď vedľajšia vilka, taktiež s čiastočným výhľadom na more, je o tisícku lacnejšia, teda za 5000 PHP/noc (teda cca 96€).

Skôr, než si poviete, že je to pre vás trošku veľa, dovoľte mi trochu matematiky a malý sumár toho, koľko vás môže vyjsť neopakovateľná dovolenka na Filipínach.

Koľko vás môže reálne vyjsť 2-týždňová dovolenka na Filipínach

Hovorili sme, že spiatočné letenky môžete zohnať už za 300€. Doprava z Cebu na Batayan a späť – 720 PHP, teda 14€. Doprava z prístavu v Santa Fe na Bantayane do hotela je v mnohých hoteloch grátis, prípadne zaň zaplatíte cca 1-2€. Ubytovanie vo vilke na pláži – napríklad v Hoyo hoy je pre 2 osoby v priemere 100€ – teda 50€/osoba/noc vrátane raňajok. Ak by ste si tento luxus chceli dopriať na 2 týždne, tak počítajme 700€.

Ak by ste šli do lacnejšieho hotela napr. za 20€/noc/2-lôžková izba – teda 10€/osoba/noc, tak pri 2-týždňovom pobyte vás ubytovanie vyjde len minimálnych 140€. A strava? Filipíny sú naozaj veľmi veľmi lacné (teda okrem ostrova Boracay).

All inclusive hotely na Bantayane sú skôr výnimkou (teda pokiaľ tu vôbec nejaký je). S 200 eurami vo vačku si tu však vyžijete ako králi. Hlavné jedlo v normálnej reštaurácii vás vyjde okolo 3€ a bežné soft drinky ako napr. Cola od 30 centov do 1,2 eura.

Ak by ste chceli ochutnať naozaj domácu kuchyňu od miestnych v takzvanej hrncovni, tak obed vás vyjde na menej než neuveriteľné 1€. Ochutnať jedlo skutočných domácich je vážne pecka, treba však mať hlavu už trošku posunutú a z prostredia či detailnej hygieny si nerobiť príliš ťažkú hlavu 😀

Dať si však obed s miestnymi, ktorý sa z vás nesmierne tešia a ochutnať život pravých Filipíncov určite stojí za to 🙂

Keď to teda spočítame, tak v drahšej variante a ubytovaní vo vilke na pláži, napr. v Hoyo hoy, na dva týždne aj s cestou a stravou vás vyjde na 1200€/osoba. Ak by ste šli do „low-cost“ – teda nízko nákladovejšej varianty, tak vás 2 týždne na Filipínach vyjdú aj na 540€/osoba či menej – podľa toho, aké ubytko si vyberiete či kde sa budete stravovať.

Či už rátame s 540 eurami alebo aj 1200 eurami, mnohé európske či tunisko-egyptské destinácie vás vyjdú po sčítaní všetkých letiskových poplatkov a príplatkov často vyjdú rovnako či len sotva pár eur lacnejšie. Určite sú aj tieto tradičné dovolenkové miesta krásne, no pre mňa osobne je táto ázijská exotika a trošku aj divočina neporovnateľná, úchvatná a doslova som sa do nej zamilovala. A budem veľmi rada, ak čo i len trošku inšpirujem k tomu, aby ste kúsok z nej ochutnali aj vy 🙂


Booking.com

 

Na čo sa na Filipínach a na ostrove Bantayan treba pripraviť:

Aj keď sú niektoré ostrovy a miesta na Filipínach doslova rajom na zemi, skrývajú v sebe aj mnohé, menšie či väčšie, nástrahy. Zopár tých najnápadnejších vám spomeniem 🙂

 • výpadky elektriny – v niektorých mestách alebo na malých ostrovoch sú niekoľkohodinové výpadky elektriny na dennom poriadku. Ak elektrina ide, treba ponabíjať všetko čo sa dá – notebooky, mobily, powerbanky. Teda pokiaľ sú tieto veci pre vás životne dôležité alebo plánujete byť v spojení so svetom 🙂
 • Internet – s internetom to tu nie je vôbec taká katastrofa, akú sme čakali. Teda lepšie povedané na Bantayane sme nemali fungovalo všetko OK. Wifi je tu v každej reštaurácii či hoteli a keď si kúpite miestnu sim kartu do mobilu, tak môžete byť online stále. S rýchlosťou je to niekedy trošku horšie – napr. pri video hovoroch. Na bežnú prácu sme na Bantayane s internetom nemali žiadny problém. V iných mestách to s rýchlosťou bolo o poznanie horšie.
 • Svetová kuchyňa – na Batayane – konkrétne v Santa Fe je jedno námestíčko s názvom MJ Square plné reštaurácií a barov. Zo svetovej kuchyne tu nájdete mexickú, grécku, či taliansku. Ak si však potrpíte na dizajnové bistrá a reštaurácie ako na Slovensku, tak táto móda na Bantayan ešte nedorazila. Na väčších ostrovoch a viac turistických miestach už však postupne rastú. Miestna kuchyňa je však výborná a o ovocí ani nehovorím 🙂
 • Káva – ak ste kávičkár a pochutnáte si len na kvalitnom espresse, tak na Bantayane môžete mať trošku ťažšie. Väčšinou tu fičia instantné kávy ala nescafé, no už som tu objavila zopár barov, kde robia kávičku naozaj dobrú.
 • Bankomaty – na Bantayane sú len 2 bankomaty v taktiež rovnomennom meste Bantayan. Nám sa však žiaľ z týchto vybrať nepodarilo. Keďže sme s niečím takým nepočítali, tak som za posledné peniaze, ktoré sme mali v peňaženke, išla na ostrov Cebu do Bogo city, kde sa mi vybrať podarilo. Kamaráti, ktorí tu však boli pár mesiacov pred nami, v pohode vyberali aj v Bantayane.
 • Hygiena – podobne ako v mnohých ázijských krajinách, aj tu je hygiena trošku inde, než u nás na Slovensku, kde si ruky umývame 5x pred jedlom a 2x po jedle, a kde chlieb v obchode z hygienických dôvodov neprekrajujú. Ulice sú tu dosť prašné a podmienky obmedzené. V Ázii a v takýchto podmienkach sme však strávili celkovo viac ako pol roka a žiadnu ujmu sme tu doposiaľ neutrpeli 🙂
 • Pozitívnou správou je, že na Batnayane nie je tropická horúčka Dengue prenášaná komármi. Mala som s ňou tú „česť“ na Bali a preto ma tento fakt na Bantayane veeeľmi potešil 😀

Čím vás Bantayan odmení:

 • prekrásnymi bielymi plážami, tyrkysovým morom a kokosovými palmami, ktoré vyzerajú doslova gýčovo, ako z nejakej pohľadnice. Navyše, tieto plážu sú takmer úplne prázdne 🙂
 • milými ľuďmi a deťmi, ktoré na vás na ulici zdravia s úsmevom
 • pohodou akú v Európe nezažijete
 • dobrodružstvom, na ktoré nezabudnete
 • výborným miestnym jedlom
 • lacnotou – Bantayan a mnohé časti Filipín sú naozaj lacným krajom
 • ak ste chlap, ste single a rád by ste si našli krásnu mladú dievčinu k vášmu boku, tak tu nebudete mať žiaden problém. Filipínky sú naozaj veľmi pekné a nejeden turista odpustil mestský život a zostal tu (práve tí si tu otvorili francúzsku pekáreň, grécku, mexickú či taliansku reštiku či obchod s nemeckými potravinami 😀 ). Filipínky v turistoch mužského pohlavia vidia šancu na lepší život a tak stretnúť tu deduškov, s mladou miestnou krásavicou po boku, je úplne normálne.

[nggallery id=95]

Virgin island kúsok od Banatayanu – alebo najkrajšie miesto, aké som kedy videla

Filipíny sa skladajú z viac ako 7100 ostrovov a ostrovčekov. Jeden s názvom Virgin island sa nachádza len 25 minút plavby miestnou štýlovou rybárskou loďkou. Prenájom takej loďky vás vás vyjde od 10-15€, podľa toho, ako dobrý ste v zjednávaní.

Stráviť deň na Virgin island vám však odporúčam všetkými desiatimi aj dvadsiatimi. Virgin island je božské miesto ako z nejakej fantastickej rozprávky. K opisu tohto miesta ani nenachádzam slová, tak si radšej pozrite aspoň nasledujúce fotky 😀

[nggallery id=96]

Ak ste sa v článku dostali až sem, tak vám ďakujem, že ste ho dočítali a verím, že sa vám páčil a možno vás aj inšpiroval k tomu, aby ste skúsili malé veľké dobrodružstvo aj vy 🙂 Ak budete chcieť, o ďalších zážitkoch z iných ostrovov Filipín sa s vami podelím v nejakom ďalšom článku. Objavovanie a dobrodružnú časť nášho pobytu na Filipínach máme s Martinom ešte len pred sebou a tak už sa neviem dočkať miest a zážitkov, ktoré na nás čakajú.

Na záver ešte ďakujem našim super úžasným kamarátom Peťovi a Lucke Švaral, ktorý nám tento raj na zemi – ostrov Bantayan poradili a odporučili. Ďakujeme 🙂

Mimochodom, o Filipínach aj o Bantayane píše viac aj Peťo na svojom blogu svaral.sk >>>


Booking.com

Odporúčanie na iné články

Do kín prišiel film pre všetkých milovníkov saunovania

V šere estónskej dymovej sauny sa odohráva starodávny očistný rituál, ktorý je oslavou ženskej spolupatričnosti. Dokument estónskej režisérky Anny Hints získal cenu za Najlepší európsky...
Viac info

Medzinárodný deň žien: Príležitosť na to, aby ste sa zamerali na seba a svoje zdravie

Ukázať nežnejšiemu pohlaviu, že je výnimočné a vzácne, by malo byť nielen doménou špeciálnych, ale i bežných dní. Avšak pri množstve povinností, s ktorými sa dennodenne stretávame, na...
Viac info

6 + 2 valentínske wellness a spa tipy

Hovorí sa, že lásku by si partneri mali vyznávať každý deň. Avšak pre mnohých je práve sviatok sv. Valentína dňom, kedy by lásky okolo nás,...
Viac info

Toto sa oplatí zažiť! Hajdúszoboszló – najväčší aquapark v Strednej Európe

V Maďarsku sa nám zapáčilo. Po poslednej návšteve Maďarských jaskynných kúpeľov v Miskolc-Tapolci sme opäť stavili na susedov z juhu a po dvoch týždňoch sme opäť vyrazili do...
Viac info

12 dôvodov, prečo milujeme wellness Infinit Maximus v Brne a zamilujete si ho aj vy

Tým, že sme neskonalými fanúšikmi wellness Infinit Maximus v Brne, sa vôbec netajíme. Je to skrátka podľa nás wellness, ktoré v Čechách a na Slovensku...
Viac info

Wellness z dielne INFINIT – záruka príjemného relaxu po potulkách Prahou

Dá sa spojiť slovné spojenie krásna historická „Stovežatá Praha“ s pojmami ako moderné wellness, relax a oddych mimo typických turistických atrakcií? Samozrejme! Osobne som toto spojenie hľadala dlho,...
Viac info