MILUJEME WELLNESS

Dovolenka s deťmi? V hoteli Salamandra si ju rozhodne užijete!

Ľudia sa ma často pýtajú, kam na víkend či na dovču, keď už romantika vo dvojici prerástla v pobyt s malými drobcami či väčšími pobehajmi. Predsa len, ak sa rodinka rozšíri o jeden či viac potomkov, tak nároky na komfort sa doslova obrátia o 180 stupňov. Požiadavkou už nie je len romantické wellness či večera pri sviečkach, ale najmä možnosti a atrakcie, ktoré zabavia najmenších aj dospelých.

Keďže dopyt po rodinných destináciách naozaj rastie, som nesmierne rada, že vám môžem priniesť pozitívne zvesti o krásnom Hoteli (Resorte) Salamandra**** v Štiavnických vrchoch.

Hotel Salamandra rezort - bazén s výhľadom

Hotel Salamandra**** leží takmer ukrytý uprostred Štiavnických vrchov na brehu Horného Hodrušského tajchu priamo pod jedinou lyžiarskou zjazdovkou v tomto pohorí.

Viem, že mnohí, baníckych pomerov neznalí, vôbec netušia, čo to ten tajch vôbec je. Keďže tento pojem článku budem skloňovať viackrát , tak si len veľmi okrajovo a povrchne dovolím tajch opísať ako vodnú nádrž, ktorá vznikla za účelom efektívnejšieho ťaženia rúd.

Štiavnické vrchy sú baňami podryté krížom krážom ako taký veľký ementáler a preto aj tajchov v tomto pohorí môžete nájsť desiatky. Čistá voda nádrží láka k letnému kúpaniu a relaxu pri vode. Avšak pozor, keďže tajchy sú zásobované vodou z horských potokov, tak voda v tajchoch býva o čosi chladnejšia než tá na letnom kúpalisku.

Na možnosti a okolie Resortu Salamandra si určite ešte posvietime. Keďže však milujeme wellness a poloha ležmo vo vyhriatej saune je tá najlepšia aktivita na jesenné upršané dni, poďme sa najprv pozrieť na hotel a relax v ňom.

Ubytovanie a gastronómia v Hoteli Salamandra****

Vždy ma dokáže fascinovať, čo šikovní architekti dokážu vyčarovať zo starých chátrajúcich budov, zámkov či ubytovní. Budovu staršej časti hotela (myslím tým len stavebnou konštrukciou), ktoré kedysi slúžila ako ubytovňa pre baníkov, prebudovali na moderný hotel so štyrmi hviezdičkami. K starej časti pribudla aj nová časť s wellness a bazénom.

Hotel Salamandra - lobby bar

Už po príchode sme tak trošku vyšípili, že tento hotel je medzi hosťami celkom obľúbený. Svedčilo o tom najmä plné parkovisko a skupinka ľudí na športovom pobyte, ktorá práve vyrážala na túru s trekingovými palicami. Napriek množstvu áut sa miesto na vyhradenom bezplatnom hotelovom parkovisku našlo miesto aj pre nás.

Na recepcii nás prekvapila recepčná, ktorá popri práci na našej registrácii prejavila záujem otázkou „Akú ste mali cestu?“ Neviem, čo si pod touto vetou predstavujete vy, no ja si vždy pomyslím, že v tomto hoteli sa o mňa zaujímajú, tu sa budem mať dobre 🙂

Po vybavení formalít na recepcii sme vyšli na druhé poschodie do našej izby typu štandard. Hneď po otvorení dvier do izby sa mi veľmi zapáčilo množstvo praktického odkladacieho priestoru. Ak chodíte na víkendy s lodným kufrom, tak tento priestor v izbách v hoteli Salamandra**** sa vám bude páčiť 🙂

Hotel Salamandra - dvojlôžková izba štandard

Okrem odkladacieho priestoru sa nám veľmi páčil aj dizajn izby a celého hotela. Prírodný vzhľad a teplé farby v kombinácii s motívom ornamentového kruhu – konkrétne Hodrušskej čipky, pôsobili naozaj príjemne. Motív čipky sa nesie celým hotelom, vďaka čomu pôsobí dizajn jednotne a nie ako z každého dvora jeden pes. Nuž, udeľujem malé bezvýznamné plus 🙂

[nggallery id=90]

 

Nieže by sme si v posteli dvaja nestačili, no privítala by som ešte jedného malého kamaráta. Haha, ruku hore, kto si teraz pomyslel na niečo nemravné 😀 Pod malým kamarátom mám na myslí druhý vankúš, pretože vankúše boli na môj vkus trošku nízke, málo našuchorené. Aj keď kamarát v posteli nebol, v hoteli Salamandra sme spali ako po dvoch tabletkách na spanie.

Salamandra hotel - bar a reštaurácia

Naozaj mega prekvapenie však prišlo ráno. Vy-ni-ka-jú-ce raňajky sa postarali o absolútne obžerstvo! 😀 Vždy si vravíme, že sa v hoteli nesmieme prežierať a množstvo na tanieri udržať „v norme“. Pri takých extra dobrotách a super výbere sa to však dá len veľmi ťažko! Dokonca aj pri stoloch športovcov sa stoly prehýbali od všakovakých mlsiek a dobrôt.

Sladké, slané, zdravé aj menej zdravé, no všetko extrémne chutné. Plus plus plus dávame za čerstvé šťavy (vždy aspoň 3 druhy vrátane jednej zeleninovej), ovocie, ovsená kaša, „pohádka mládí“ (tak volá krupicovú kašu moja mama 🙂 ), anglické raňajky či čerstvé pečivo. Skrátka jedna veľká mňamóza!

Do slova a do písmena je delikátna je aj tunajšia kuchyňa. Už len po vzhliadnutí jedál na stole z á la carte človek pustí slinu ako bernardín pri pohľade na misku z granulami 😀

[nggallery id=89]

 

Čo sa nám na ubytovaní v Hoteli Salamandra**** páčilo:

 • priestranná izba
 • prírodné farby a dizajn
 • odkladací priestor
 • čistota
 • základné hygienické potreby – aj keď „bežné“ mydlá používam málo (uprednostňujem prírodné), to s v Salamandre voňalo tak nádherne, že som mu neodolala 🙂
 • župan a papučky na izbe
 • minibar za neprestrelené ceny
 • samostatná regulácia vykurovania
 • vynikajúce raňajky a delikátna kuchyňa á la carte
 • dobrá wifi
 • hotel prispôsobený pre rodiny s deťmi (detské stoličky, detské menu, aktivity pre deti, animátor a program pre deti…)
 • parkovanie
 • poloha hotela v prírode priamo pri zjazdovke
 • animátori pre deti či detská lyžiarska škôlka

Čo by sme na ubytovaní v Hoteli Salamandra**** vylepšili:

 • pridala by som kamaráta do postele – druhý vankúš 🙂

Aktivity v Resorte Salamandra**** v Štiavnických vrchoch

Hotel Salamandra**** je súčasťou rezortu Salamandra. Nejde teda len o samostatný hotel s wellness, ale celý komplex s ubytovaním a rôznymi aktivitami. Keďže sa Salamandra nachádza uprostred prírody Štiavnických vrchov, tak možnosti v prírode sú naozaj široké.

Aj keď sme kvôli počasiu tohto veľa z vonkajších možností veľa neokúsili, všimli sme si, že v hoteli sa človek nenudí ani s deťmi a ani bez nich.

Salamandra rezort v Štiavnických vrchoch

V lete môžete prevetrať svoje turistické topánky či šliapnuť do pedálov bicykla po jednej z cyklotrás, zaplávať si v prírodnej vode Hodrušských tajchov, vyviesť sa sedačkovou lanovkou na vrchol zjazdovky, alebo si zahrať tenis. Musím povedať, že nám bolo veľmi ľúto, že počasie nám počas pobytu neprialo a hory sme si nemohli pochodiť po vlastných.

V Salamandre si môžete okrem „tradičných“ letných športov vyskúšať aj bicyklovanie bež šliapania do pedálov – tzv. pump track.

Hotel Salamandra**** - squash

Ani v zime nie je v Salamandre „kapor“ (pozn. autora – „kapor“ = výraz neznámeho pôvodu pre označenie nudy 🙂 ). Lyžiarska zjazdovka so sedačkovou lanovkou a strednou náročnosťou môže byť príjemnou voľbou, ak sa vám za lyžovaním nechce trepať až do Tatier. Osobne som na lyžiach stála na posledy pred dvoma rokmi po dlhočíznych trinástich rokoch (na lyžiarskom v siedmej triede bol asi každý 😀 ), no vraj som veľký talent. Každý sa musí vedieť pochváliť a tak sa chválim 😛 Po troch dňoch som to dotiahla na čiernu zjazdovku.

Ale čo tým vlastne chcel básnik povedať? No len to, že zjazdovka v Salamandra resorte mi bola viac než sympatická a živo si viem predstaviť lyžovačku práve tu 🙂

Ak počko outdoorovým aktivitám nepraje, tak ani v hoteli nebudete „kaprovať“ (nudiť sa). Môžete si zahrať squash alebo vybiť energiu vo fitku. Deťuše sa vyšantia v jednom z dvoch detských kútikov, vyčľapkajú sa v bazéne alebo im začnete vštepovať wellness posolstvo a zoberiete ich do sauny.

[nggallery id=91]

 

Viem, že to vo väčšine mojich článkov vyzerá tak, že sa len vyhováram na počasie, že vždy skončíme vo wellness bez výčitiek. 😀 Skutočnosť je však taká, že neklamem. Vážne rada by som pohla kostrou pri prechádzke po kopcoch, no keď už prší a fučí… Tak uznajte, že najlepšie je v teple.

Wellness Spa Banensium v hoteli Salamandra****: sauna pre deti aj dospelých

Wellness v hoteli Salamandra nepatrí k tým, čo majú v ponuke 30 sáun a 10 víriviek. Patrí však k tým, ktoré majú to, čo človek k relaxu skutočne potrebuje.

Naozaj milujem wellnesská s výhľadom. Keď človek leží v telom župane a pritom pozerá von na fujavicu či zasneženú zjazdovku – tomu vravím paráda!

Hotel Salamandra **** wellness

Aj koncept wellness Spa Banensium v Hoteli Salamandra**** by som označila za rodinný. Vy sedíte v jacuzzi a vaše deti sa čľapkajú v bazéne či detskom mini bazéniku. Alebo ste vo veľkom bazéne s nimi a zadok vám masírujú masážne trysky a vodopád (tie počas nášho pobytu síce neboli zapnuté, no podľa slov recepčného wellness ich zapínajú ak majú wellness viac vyťažené).

O tom, že ide o hotel pre rodiny s deťmi svedčí aj fakt, že sauny – fínska aj parná – sú v do 15-tej hodiny vyhriate na nižšiu teplotu, ktorá je vhodná aj pre malých wellnessákov.

Hotel Salamandra - wellness relaxačná miestnosť

Ako vo vatičke sme relaxovali na makkých lehátkach pod teplučkou dekou. Nebudem klamať, ak napíšem, že neraz nás relaxačná hudba v kombinácii so saunou doviedla do hlbokého wellness spánku. (2 hodinky spánku po saune sú výdatné ako prespaná celá noc…)

[nggallery id=92]

 

Čo sa nám na wellness Spa Banensium v Hoteli Salamandra**** páčilo:

 • neobmedzený vstup do wellness pre hotelových hostí
 • uteráky aj plachty neobmedzene
 • krásny výhľad z bazénu aj víriviek
 • bazén s protiprúdom a masážnymi tryskami
 • k dispozícii zdarma rôzne pomôcky na plávanie pre deti aj dospelých
 • dve jacuzzi v bazénovej časti – ak máte deti, tak to oceníte
 • v plnej sezóne je v prevádzke aj bar pri bazéne
 • saunová časť a relaxačná miestnosť sú od bazénovej oddelené dverami a tak sa sem nešíri hluk z bazénov
 • vo fínskej saune k dispozícii vedro s vodou (pozor však, nelejte na kamene vody priveľa, aby ste nevybili poistky 🙂 )
 • v parnej saune je hadica s vodou na oplach lavičky
 • v parnej saune sú lavičky v troch stupňoch, čo opäť oceníte, ak máte deti
 • sauny sú do 15-tej vyhriate na teplotu vhodnú aj pre deti
 • v relaxačnej miestnosti príjemné svetlo aj hudba
 • mäkké matrace na lehátkach pri bazéne aj v relaxačnej miestnosti
 • pitná voda k dispozícii (pitná fotnánka pri saunách bola počas našej návštevy mimo prevádzky, no na wellness recepcii boli pripravené karafy s vodou a poháre)
 • terapia rybičkami gara rufa (za príplatok)
 • možnosť masáží
 • šmykľavka pre deti a prebaľovací kútik
 • v ponuke prírodná kozmetika na wellness recepcii
 • wellness otvorené od skorého rána
 • v lete môže byť celkom zaujímavá masáž na hladine tajchu – škoda, že nebolo teplo, keď sme v Salamandre boli my
 • do wellness majú prístup aj neubytovaní hostia. Pri tejto možnosti je však lepšie si dopredu zavolať, či náhodou nie je vo wellness plno 🙂

Hotel Salamandra - relax pri bazéne

Čo by sme na wellness Spa Banensium v Hoteli Salamandra**** vylepšili:

 • lepšie dodržiavanie bezplavkovej zóny v saunách (pri vstupe do sauny každý hosť dostane plachtu aj uterák, no chýba upozornenie od personálu, že do sauny treba ísť bez plaviek)
 • pri liatí veľkého množstva vody na kamene vo fínskej saune sa vyhodia poistky a tak sauna prestane hriať, pokiaľ pracovník poistky zase nenahodí. Ak by sa vám také niečo stalo, stačí zájsť na wellness recepciu, a zamestnanec dá všetko do poriadku 🙂
 • Skúsenosť, že by počas nášho pobytu vo wellness niekto hral squash síce nemáme, no ak sa také niečo niekomu prihodí, je dosť možné, že hluk zo squashového kurtu budete počuť aj do relaxačnej miestnosti, ktorá je hneď vedľa.

Naše zhrnutie na Salamandra Hotel**** v Štiavnických vrchoch:

Rezortu aj hotelu Salamandra jednoznačne dávame prst nahor. Príjemný dizajn, famózne jedlo a možnosti na športové aj relaxačné vyžitie – takto si predstavujem dovolenkovú destináciu, na ktorej sa človek nenudí. Zábavu aj relax si tu môžete užiť vo dvojici, ale hlavne aj svojimi ratolesťami, na ktoré sú v Salamandre pripravený v každom smere. Rezort Salamandra v Štiavnických vrchoch je skrátka skvelým miestom na rodinný víkend či dovolenku. Odporúčame! 🙂

Booking.com

Odporúčanie na iné články

Do kín prišiel film pre všetkých milovníkov saunovania

V šere estónskej dymovej sauny sa odohráva starodávny očistný rituál, ktorý je oslavou ženskej spolupatričnosti. Dokument estónskej režisérky Anny Hints získal cenu za Najlepší európsky...
Viac info

Medzinárodný deň žien: Príležitosť na to, aby ste sa zamerali na seba a svoje zdravie

Ukázať nežnejšiemu pohlaviu, že je výnimočné a vzácne, by malo byť nielen doménou špeciálnych, ale i bežných dní. Avšak pri množstve povinností, s ktorými sa dennodenne stretávame, na...
Viac info

6 + 2 valentínske wellness a spa tipy

Hovorí sa, že lásku by si partneri mali vyznávať každý deň. Avšak pre mnohých je práve sviatok sv. Valentína dňom, kedy by lásky okolo nás,...
Viac info

Toto sa oplatí zažiť! Hajdúszoboszló – najväčší aquapark v Strednej Európe

V Maďarsku sa nám zapáčilo. Po poslednej návšteve Maďarských jaskynných kúpeľov v Miskolc-Tapolci sme opäť stavili na susedov z juhu a po dvoch týždňoch sme opäť vyrazili do...
Viac info

12 dôvodov, prečo milujeme wellness Infinit Maximus v Brne a zamilujete si ho aj vy

Tým, že sme neskonalými fanúšikmi wellness Infinit Maximus v Brne, sa vôbec netajíme. Je to skrátka podľa nás wellness, ktoré v Čechách a na Slovensku...
Viac info

Wellness z dielne INFINIT – záruka príjemného relaxu po potulkách Prahou

Dá sa spojiť slovné spojenie krásna historická „Stovežatá Praha“ s pojmami ako moderné wellness, relax a oddych mimo typických turistických atrakcií? Samozrejme! Osobne som toto spojenie hľadala dlho,...
Viac info