MILUJEME WELLNESS

Atsukan – samurajský zážitok z Bruselu

Ak sa náhodou v blízkej dobe ocitnete v hlavnom meste Európy, ako sa častokrát zvykne označovať Brusel, určite si okrem návštevy európskeho parlamentu, či Atómia, nenechajte ujsť ani unikátny zážitok v podobe tradičných japonských kúpeľov. Tie vo svojich útrobách skrýva hotel Jam. Klenotov, ktoré tento bruselský kúsok umenia v sebe ukrýva, a ktoré by ste mali bezpochyby zažiť aj vy, je ale na našom zozname omnoho viac.

I keď pre našinca môže na prvé počutie slovo Atsukan evokovať akýsi tajomný japonský spa rituál, opak je však pravdou. Pri japonských slovách, ale ešte na chvíľu zostaneme. Výraz saké pozná snáď každý. Jedná sa o tradičný japonský ryžový alkoholický nápoj. Málokto, už ale asi vie, že saké sa podľa teploty, na akú je zahriate, rozdeľuje do niekoľkých kategórii. Pokiaľ je saké zahriate na 50 stupňov, má právo označovať sa ako Atsukan. Ale len kvôli saké sme sem určite neprišli.

Visiaci nápis ATSUKAN na drevenej doske

Galéria industrializmu

Výber umiestnenia Atsukanu určite nie je náhodný. Bruselská štvrť Sain-Gilles, v ktorej nájdeme i hotel Jam, je známa práve galériami a secesnými budovami. S ľahkou nadsázkou by sa aj hotel Jam dal prirovnať k akejsi modernej galérií, kde prevažujú prvky industrializmu a každé poschodie má svoje osobité čaro. Rovnako tak majú svoje čaro aj izby. Priestranné, minimalistické, s čistými líniami, kde každý, i ten najmenší detail ladí do usporiadaného a funkčného celku. Hotel Jam je koncept, kde jeden deň môžete prísť na drink, druhý na pool party pri rooftop bazéne a na tretí zažiť sentō.

Vstupná hala hotelu Jam. Kožené sedačky a industriálne betonové prvky recepcie hotelu.

Kúpele „vyrobené v Japonsku“

Najväčší klenot hotela sa ukrýva v suteréne, v srdci hotela. Ďaleko od hektického ruchu ulice a zvyšných poschodí je miesto, kde si každý očistí nielen telo, ale najmä myseľ. Práve tu sa má človek zbaviť všetkých starostí všedného dňa. Oáza pokoja menom Atsukam funguje na 100%.

Starý roztrhaný plagát na stene vedľa drevenej stoličky

Zážitok je nutné rezervovať vopred, netreba sa ale báť, že bude plno. Pri našej návšteve sme boli v celom priestore sami. Teda my a personál, ktorý nám všetko ochotne a s úsmevom vysvetlil. Prvým zážitkom je samotný vstup do Atsukanu. Ide o nenápadne dvere, pri ktorých sa ešte niekoľkokrát musíte poobzerať, či ste skutočne na správnom mieste. Po ich otvorení sa však razom ocitnete v úplne inom svete. Vo svete slávneho belgického architekta, dizajnéra a filmára Lionela Jadota. Každý kúsok priestoru je vyladený v duchu japonských tradícií. A nejde len o doplnky, či starostlivo vybrané jedlá, nápoje a hudbu, ale napríklad aj o japonské kimono a obuv, ktorú dostanete hneď pri vstupe. V priestore sa nachádza 10 samostatne stojacich vaní zo vzácneho dreva, ktoré sú oddelené hrubými patchworkovými závesmi. Kóje sú priestranné, na jednej strane poskytujú dostatok súkromia pre jednotlivca, na strane druhej sú flexibilné a zážitok si vychutnáte aj vo dvojici. Atsukan ponúka návštevu japonského kúpeľného domu sentō bez toho aby ste museli cestovať tisíce kilometrov.

Rad drevených vaní

Očista tela i ducha

Na začiatku rituálu vám ukážu skrinku, do ktorej si odložíte svoje osobné veci. Následne vás zavedú do vašej privátnej kóje, kde už na vás čaká unikátna drevená vaňa. Voda v nej je štandardne teplá až horúca (okolo 42°), môžete si ju však samozrejme upraviť podľa vlastných preferencií. Súčasťou rituálu je aj malé občerstvenie podľa vlastného výberu, všetko v duchu východnej filozofie. Pre abstinujúcich sa podáva sencha, pre tých, ktorým kvapka alkoholu nevadí, bude pripravené saké, doplnené o wasabi oriešky. Objednať, že možné aj z menu, ktoré je pomerne bohaté – od rôznych druhov čaju cez japonskú whisky, až po sushi. Všetko prvotriednej kvality.

Fľaše japonskej whisky

Rituál by ste podľa nepísaného návodu mali ukončiť v saune. Ide o klasickú fínsku saunu, ktorá pojme bez problémov 6 ľudí. Ako sme však spomínali už na začiatku, saunu budete mať pravdepodobne len pre seba. Na celý rituál, vrátane sauny, máte vyhradenú hodinu. Personál odporúča 45 minút vo vani, zvyšný čas je určený pre saunu, rovnako to odporúčame urobiť aj my. Čas je možné sledovať vďaka presýpacím hodinám, nájdete ich v každej kóji oproti vani.

Vstup do sauny Atsukanu

A na záver tá najdôležitejšia otázka – Koľko stojí zážitok v Atsukane? Pre ubytovaných hostí ide o 40€, pre neubytovaných je cena vyššia o 10€. Za hodinu to rozhodne nie je málo, ale ide o unikátny zážitok, ktorý v našich končinách nikde nezažije a za nás by ste ho mali rozhodne vyskúšať. Rezervovať zážitok v Atsukane je možné v stredu, štvrtok a piatok od 16:00 do 21:00, v sobotu a nedeľu od 15:00 do 21:00, pričom posledný vstup je možný o 21:00.

Pohár vody, čaj a wasabi oriešky na drevenej vani

Klenoty pod nočnou oblohou

Taktiež sme vám sľúbili ukázať aj ďalšie klenoty hotelu Jam. Tie skrýva 7. poschodie. Ide nielen o rooftop bar s bohatou ponukou cocktailov a s výhľadom, aký budete v Bruseli hľadať dlho, ale taktiež aj o celoročne vyhrievaný bazén (minimálne na 28°). Síce si v ňom plnohodnotne nezaplávate a ani sa v ňom nenavečeriate, ale si za to oddýchnete a to doslova kráľovsky.

Rooftop bazén na streche hotela

Zdroj foto: Serge Anton, Xavier Portela, Hotel Jam

Odporúčanie na iné články

Do kín prišiel film pre všetkých milovníkov saunovania

V šere estónskej dymovej sauny sa odohráva starodávny očistný rituál, ktorý je oslavou ženskej spolupatričnosti. Dokument estónskej režisérky Anny Hints získal cenu za Najlepší európsky...
Viac info

Medzinárodný deň žien: Príležitosť na to, aby ste sa zamerali na seba a svoje zdravie

Ukázať nežnejšiemu pohlaviu, že je výnimočné a vzácne, by malo byť nielen doménou špeciálnych, ale i bežných dní. Avšak pri množstve povinností, s ktorými sa dennodenne stretávame, na...
Viac info

6 + 2 valentínske wellness a spa tipy

Hovorí sa, že lásku by si partneri mali vyznávať každý deň. Avšak pre mnohých je práve sviatok sv. Valentína dňom, kedy by lásky okolo nás,...
Viac info

Toto sa oplatí zažiť! Hajdúszoboszló – najväčší aquapark v Strednej Európe

V Maďarsku sa nám zapáčilo. Po poslednej návšteve Maďarských jaskynných kúpeľov v Miskolc-Tapolci sme opäť stavili na susedov z juhu a po dvoch týždňoch sme opäť vyrazili do...
Viac info

12 dôvodov, prečo milujeme wellness Infinit Maximus v Brne a zamilujete si ho aj vy

Tým, že sme neskonalými fanúšikmi wellness Infinit Maximus v Brne, sa vôbec netajíme. Je to skrátka podľa nás wellness, ktoré v Čechách a na Slovensku...
Viac info

Wellness z dielne INFINIT – záruka príjemného relaxu po potulkách Prahou

Dá sa spojiť slovné spojenie krásna historická „Stovežatá Praha“ s pojmami ako moderné wellness, relax a oddych mimo typických turistických atrakcií? Samozrejme! Osobne som toto spojenie hľadala dlho,...
Viac info