Spermie v saune

O plodnosti ľudskej populácie sa už čo to popísalo. Od desiatich k piatim to ide nie len so ženami, ale aj so zástupcami mužského pokolenia. Odborníci prichádzajú denne s novými poznatkami o tom, čo má tento trend na svedomí. Najviac však dvíhajú varovný prst nad nesprávnou životosprávou, fajčením, alkoholom, stresom,… A prehrievaním mužských genitálií.

Pravdou je, že prehrievanie pre vaše spermie nie je práve med lízať. Možno si ani neuvedomujete, kde všade môžete tým malým potvorkám ubližovať. Máte vyhrievané sedačky v aute? Alebo si dopriavate pravidelný relax v horúcej vani? Opaľujete sa vystavený tak, ako vás Pán Boh stvoril? Pracujete s notebookom na kolenách? A… chodíte do sauny?

Otázka  „A ty chceš mať aj niekedy deti, keď chodíš do sauny?“, vás už možno, páni, niekedy zaskočila. Skôr, než sa zaprisaháte, že sauna bude pre vás naveky tabu, zadržte.

Nebudeme si nič nahovárať – prehriatie znižuje spermiogenézu (tvorbu spermií) a dokáže zabíjať aj tie, ktoré si ešte veselo plávajú vo vašich varlatách. Je však rozdiel, akým spôsobom svoje náradie tam dolu teplu vystavujete. Napríklad či si dáte pravidelne každý týždeň 20-minútovú horúcu vaňu, alebo sa budete pravidelne saunovať.

Základný rozdiel  medzi pobytom v saune a vo vani je ten, že voda vedie teplo 30x intenzívnejšie ako vzduch. Polopatisticky povedané: 10 minútový horúci kúpeľ v teplej vode do 42°C je rizikový, zatiaľ čo 20 minút v saune v suchom horúcom vzduchu teploty 120°C prežije človek bez ujmy.

To, že je teplá voda vo svojej kategórii zabijak spermií číslo 1, vedia Japonci už od nepamäti. Tí si pred milostnými radovánkami  s radosťou dopriavajú dlhé kúpele v čo najteplejšej vode, aby tak zabránili vzniku nových spermií a prispeli k zániku existujúcich. Táto „mužská antikoncepcia“ je tradíciou overená a naozaj funguje.

Ako je to teda so saunovaním?

Aby som však netliachala naprázdno, dám trochu faktov:

Istí vedátori robili výskum na prehrievanie inkriminovaých  mužských partií v saune na skupinke pánov. Presnejšie na dvoch skupinkách, pri čom jedna bola v saune s teplotou 73-85°C a druhá 95-99°C (meraných pod stropom) po dobu až 25 minút. Termografickým vyšetrením po saunovaní zistili, že teplota povrchu skróta (kožného vaku varliat) sa z pôvodnej teploty 31,9°C u prvej skupiny zvýšila na 32,9°C (o 1K) a u druhej skupinky na 33,4°C (o 1,5K). Výsledky teda dokazujú (a nielen tohto, ale aj iných podobných výskumov), že namerané hodnoty sa k patologickým hodnotám nepribližujú a ani spermiogenéza nebola nijako významne ovplyvnená.

Okrem toho, ak vezmeme do úvahy, že sa držíte zásad správneho saunovania, dĺžka pobytu v saune nie je dlhšia ako 12-15min a po saune sa poriadne schladíte, tak vaše potomstvo  vplyvom sauny nie je ohrozené :).

Dôležité však je, aby ste genitálie nemali v priamom styku na teplej lavici ale sedeli na plachte (okrem iného aj z dôvodu hygienického) a ak je to možné, tak si „vyložili“ svoje nástroje na stehno. Zmenšíte tak prehrievanie a zachránite zopár spermií :).

Ešte jeden uhoľ pohľadu:

Počuli ste niekedy, že populácia Fínov vymiera? A Rusov? Nie? Ani ja nie! Neboli by náhodou po toľkých stáročiach, čo je u nich saunovanie odveká tradícia a liek, dávno vyhynutí?

Myslím si teda, že sa nemusíme hneď nechať vystrašiť všetkým, čo na nás médiá vypľujú. Neúplné pravdy a hlavne rýchle šírenie zlých správ médiá využívajú čo sa len dá. Dobrou správou však je, že saunovanie nemá vplyv na tvorbu a život spermií a navyše poskytuje celý rad pozitívnych účinkov a psychických potešení :). Nezabudnite však na heslo: „Všeho s mírou“ :).

Vidíme sa v saune 🙂Booking.com

Jedna odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *