Thai massage is a type of massage in Thai style that involves stretching and deep massage.

Po roku a pol plánovania a zvažovania, desiatok hodín vypočutých odporúčaní a nadšeného rozprávania našich kamarátov sme sa odhodlali na splnenie našich cestovateľských plánov a urobenie kroku takpovediac do neznáma – do krajiny menom Thajsko.

Bez cestovky a s naozaj základnou angličtinou sme strávili jeden a pol mesiaca v krajine rajských pláží, sladkých kokosových orechov a nekonečného relaxu na pravých thajských masážach 🙂 (a veľa iného)

Thajsko je jedným slovom úžasné. Dokázala by som o ňom napísať stovky strán, ale keďže milujemewellness.sk je stránka o relaxe, tak vám prinášam výber toho najlepšieho, čo sme na masážach zažili 🙂

Masážne salóny na každom kroku

Masážny salon v Thajsku
V Thajsku nájdete na každom kroku 4 veci: stánok s jedlom, potraviny, práčovne a masážne salóny. Opis koncentrácie masáží „na každom kroku“ často vôbec nie je prehnaný.

V turistických strediskách nájdete masáže každých pár desiatok metrov a v centrách aj 4 hneď vedľa seba. Masáže v meste, masáže na pláži, masáže v hoteloch  aj v nákupných centrách. Takáto hustota relaxačného pôžitku padne vhod každý deň a hlavne za každého počasia.

Najmä počas krátkej zmeny počasia sú masážne salóny ideálnou „zašívarňou“. Sami sme ich oceňovali dvakrát, keď nás pri bádaní po ostrove na motorkách zastihla búrka.

Zaliezli sme do najbližšieho miesta masážneho oddychu a vychutnali si hodinu slasti pod rukami šikovných Thajčaniek. Zakiaľ sme si ochkali od slasti, búrka pomaly ustala a my sme sa mohli vydať na cestu domov. Paráda!

Za cenu kávy s koláčom u nás máte v Thajsku hodinovú masáž

Ceny masáží v Thajsku sú v porovnaní s tými slovenskými ako z rozprávky. Klasickú hodinovú thajskú masáž alebo hodinovú masáž nôh si tam môžete dopriať od 200THB, teda asi od 5 eur 🙂 .

Ak je libo niečo klasickejšie a olejovejšie, tak za 300THB – 8€  máte napríklad hodinu celotelovej olejovej relaxačnej masáže alebo masáže chrbta, krku a ramien. Ponuka masáží bola naozaj široká a ceny naozaj nízke. Uznajte sami, bolo by skoro hriechom si takúto rozkoš nedopriavať pravidelne (každý druhý deň 🙂 )

Ceny boli v každom salóne približne rovnaké, plus mínus euro. Samozrejme boli tu aj luxusnejšie masážne salóny, kde za relax bolo treba siahnuť do vačku oveľa hlbšie.

100 ľudí – 100 chutí alebo 100 masérok – 100 rôznych masáží

Pri takom množstve salónov a masérok v nich (v niektorých ich bolo aj 30) bola kvalita spočiatku tipos bingo. Nie každý salón a nie každá masérka mala skúsenosti a vycibrený cit pre nájdenie správnych miest. Občas to bol aj riadny prešľap, no našli sme aj ostrieľané fachmanky.

Škoda že až dva týždne pred odchodom sme našli ozajstný klenot spomedzi všetkých – drobnú, veľmi milú a pokornú tetušku, ktorá mala zázračné ruky. Nielenže vedela nájsť body, ktoré bolia, ale aj vedela, ako na ne. Nedrhla zablokované miesta do nemoty (tak ako to robí väčšina masérov), ale išla po skutočnej príčine a od základu.

Napríklad moje bolestivé zápästie, ktoré našla okamžite, začala masírovať niekde od kľúčnej kosti a kým sa dostala po rameno, zápästie mi pulzovalo ako by mi odtiaľ vytiahli klinec. Túto tetu som si zamilovala a chcela som si ju zobrať domov 🙂 . Žiaľ nevyšlo to, ale verte mi, myslím na ňu naozaj často.

3 naj masáže, ktoré sme v Thajsku ochutnali

Klasická thajská masáž

Klasická thajská masáž
Klasická thajská masáž je technika masírovania, ktorá spája prvky akupresúry a jógy. Klasická masáž prebieha „na sucho“ bez olejov, prípadne aj s použitím malého množstva prírodných bylinkových balzamov. Začína sa v polohe ležmo na bruchu, kedy masér kývaním ležiacich chodidiel vytvorí uvoľňujúce vibrácie do celého tela. Potom pokračuje stláčaním akupresúrnych bodov energetických dráh tela.

Následne masáž pokračuje niekedy až akrobaticky vyzerajúcimi polohami, kedy masér naťahuje a precvičuje každú časť tela prostredníctvom jógových asán, ktoré by človek sám nedal.

Sama som bola prekvapená, ako rýchlo a obratne so mnou masérka stvára polohy, ktoré by ma ani vo sne nenapadli. Aj keď to niekedy vyzerá dosť namáhavo či dokonca bolestivo, opak je pravdou. Dobre vytrénovaný masér robí masáž s ľahkosťou a presne vie, kde zatlačiť a kde poľaviť.

Hovorí sa, že pravá a úplná thajská masáž by mala trvať 3 hodiny, no najčastejšie sa stretnete komerčnou dĺžkou 1 -1,5h. Inak tomu nebolo ani v samotnom Thajsku. Zatiaľ čo u nás takáto masáž stojí od 20€ vyššie, tam vám stačí 5-6€ 🙂

Potrebujete vypnúť a oddýchnuť si? Stačí zadať destináciu:

Thajska masaz Tok sen
Masáž Tok Sen

Druhú, naozaj špeciálnu masáž, ktorú sme na ostrove Koh Samui vyskúšali, bola masáž Tok Sen, teda prečistenie energetických dráh tela.

Túto masáž vedeli na ostrove len 2 osoby – jednou bola spomínaná naj masérka, akú som kedy zažila a druhou bola jej kolegyňa.

Tok Sen je liečebná technika stará viac ako 2500 rokov pochádzajúca zo severného Thajska. Využívajú sa pri nej špeciálne koly rôznych tvarov a kladivko v kombinácii s akupresúrou. Rytmickým klopkaním kladivka na koly prikladané na energetické dráhy vznikajú hlboké uvoľňujúce vibrácie a odstraňujú blokácie energií. Po masáži môžu byť vibrácie cítiť ešte niekoľko hodín.

[nggallery id=61]

Aj pri tejto masáži teta presne vedela, kde je energia blokovaná a tam jej venovala špeciálnu pozornosť. Bola ako detektor na bloky a ich odstránenie 🙂 . Len pre zaujímavosť – naučiť sa takúto masáž trvalo šikovnej masérke 2 roky.

masaz noh
Akupresúrna masáž nôh, hlavy či antistresová masáž tváre, lahôdky, ktorým sa nedá odolať

Druhov masáží nájdete v Thajsku naozaj veľa. Skúšali sme nohy aj hlavu, resp. nechali sme sa masírovať od hlavy až po päty a každé zameranie vedie do neba 🙂 .

Svedčili o tom aj blažené výrazy tvárí ostatných masírovaných, ktorí si relax vychutnávali. Bolia vás po nákupoch nohy, stačí hodinka masáže nôh a tradááá ako s vymenenými môžete pokračovať.

Túžite po dokonalom relaxe a vyplavení stresu, potom si necháte vymasírovať hlavu a tvár. Pri masáži uší som si opäť raz spomenula na film Nedotknuteľní (Intouchables) 🙂

[nggallery id=62]

Pozor! Masáže sú vysoko návykové 🙂

Ako sa vraví – na dobré sa ľahko zvyká a tak sme si to ani neuvedomili a stali sa z nás závisláci na relaxe na masážnom lôžku. V Thajsku bol prísun tejto drogy výdatný, ale už po ceste domov sa nám dostavoval poriadny absťák. Dolámané telo z cesty a žiadny masér na obzore! Žiadny relax v nákupákoch či v normálnych uliciach mesta. Nič. Vymetené! Hlasujem teda za to, aby sa takéto služby za také ceny zaviedli aj na Slovensku! A to čím skôr. Čo na to hovoríte vy? Hlasujete tiež? 🙂

Potrebujete vypadnúť a oddýchnuť si? Nájdite si skvelé miesto pre relax:Booking.com

Jedna odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *