Začiatok roka je pre všetkých štartovacou rovinou , na ktorej chcú začať niečo veľké, krásne a nové. Ciele životné, osobné , kariérne či športové. Veľa nových klientov na hodinách je práve v tomto období.

,,Dala som si záväzok, že začnem s jogou. Musím cvičiť denne hodinu.“

Nezaväzujte sa! Nemusíte nič! Nedávajte si veľké ciele. Potom sa ľahko sklamete, ak si nestihnete hodinu zacvičiť a nesplníte presne stanovený harmonogram dňa. Budete smutný zbytočne.

Surya Namaskar - Pozdrav Slnka

Skúste to tak, že si ráno alebo počas obeda či večer( výber je na vás) nájdete na seba 15minút a zacvičíte si komplexnú krásnu jogovú zostavu s názvom SURYA NAMASKAR –POZDRAV SLNKA. Myslím, že tento cieľ nie je zaväzujúci do takej miery, že vás jeho ,,nesplnenie“ rozruší či odradí. Pretože 15 minút zvládne ozaj každý. Viete si Pozdrav slnka zacvičiť a splniť si tak váš mikro cieľ (s makro účinkami) hocikedy počas dňa, doma či v práci (lodičky vyzuť a sukňu vytiahnuť hore 🙂 , napr. aj tak sa dá).

Krása ladenia pohybov vášho tela počas prevedenia Pozdravu slnka je očarujúca a zamilujete sa doňho. Ponaťahujete celé telo, posilníte svaly, zaktívnite dýchanie a vyčaríte si úsmev na tvári. Endorfíny budú počas dňa s vami všade. Myseľ sa upokojí a nastane vo vás fyzická a psychická harmónia (časom si to všimnete 🙂 ). Skrátka nakopnutie na celý deň.

Pred začatím Pozdravu slnka

a) Sadnite si pohodlne na podložku do tureckého sedu,(tak aby vám bolo príjemne). Uvoľnite plecia, trapézy (ramená sa snažte mať od uší nadol). Chrbát pevný , ale plecia voľné, nie stuhnuté v kŕči. Zatvorte oči , upokojte myseľ (zvuky naokolo si nevšímajte a myšlienky nezdržiavajte v hlave, nechajte ich voľne plynúť von) a začnite dýchať plným jogovým dychom.

b) Ľahnite si na chrbát, ruky položte voľne vedľa tela, dlane pretočte nahor. Prsty na chodidlách nasmerujte dohora a nohy si spojte. Zatvorte oči. Uvoĺnite trapézy, plecia smerujú od uší nadol. Upokojte myseľ, upokojte telo a začnite dýchať plným jogovým dychom.

Plný jogový dych

Dýchanie nosom, ústa máte zatvorené. Hlboký nádych a výdych nosom je kľudný, vnímajte vaše dýchanie. Každý nádych je rovnako dlhý ako výdych. Nezadržiavajte dych. Plynule prechádzajte z fáze nádychu do fáze výdychu. Nádych začína nádychom do brucha, centrum tela, hrudník až do kľúčnych kostí a naspäť. Vnímajte najskôr váš dych potom jednotlivé prevedenie Pozdravu slnka. Dýchanie je veľmi dôležité, nastavte si také tempo dychu, ktoré budete mať počas celého cvičenia. Každý nádych svalstvo posilní a výdych uvoľní a natiahne.

Počas cvičenia vždy počúvajte svoje telo. Cvičenie nemá bolieť, má byť príjemné a tešiť vás. Nerobte nič nasilu alebo pod tlakom či v kŕči. Vaše telo je veľmi múdre a dovolí vám zájsť tam, kam vládze a dokáže. Poslúchajte sami seba a signály , aké vám telo dáva.

Pozirte si video- SURYA NAMASKAR B – Pozdrav slnka viarant B

 
Za jedno opakovanie považujeme odcvičenie Pozdravu slnka, na pravú i ľavú nohu (ako vo videu).

Zo začiatku vám dve až štyri opakovania dajú zabrať a budú vám stačiť, neskôr si však opakovania môžete pridávať.

Postupom času si vaše telo bude Pozdrav slnka pýtať. Ak si osvojíte Pozdrav slnka a zvládnete po určitom čase napr. 10 opakovaní. Kondícia a dych budú pripravené na túto pohybovú ,,nálož“. Telo i myseľ budú šťastné a vďaka sa vám čoskoro dostaví v podobe dobrého pocitu najmä na duši v mysli a zistíte, že máte aj krásne tvarované svaly 🙂 .

Mikro cieľ v znamení Pozdravu slnka s makro účinkami, je tou najlepšou voľbou na štartovnej rovine vášho ďalšieho úspešného roku 2017.

NAMASTE, Vaša Romi 🙂

Jedna odpoveď

  1. vďaka za propagaciu jogy. len ma tam zarazila drobnosť – to čo robíte na videu nie je kobra ale pes s hlavou hore…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *