Saunový ceremoniál

Možno sa vám už stalo, že sa spokojne potíte a vychutnávate si chvíľku relaxu vo voňavej saune. Tichúčko a pohoda, oddych ako z dovolenkového katalógu na piatej strane.

 

Zrazu sa však otvoria dvere: „Dobrý deň, za chvíľku sa tu bude konať saunový ceremoniál“, hovorí nejaký pracovník sauny.

 

Možno si hovoríte: „Saunový ceremoniál? Čo to do čerta je?“

 

Ak sa vám takéto niečo niekedy prihodí (aj keď na Slovensku je to veľmi málo pravdepodobné), nezúfajte, ale tešte sa. O chvíľu vás čaká príjemný zážitok. Ale poďme pekne po poriadku.

 

Čo teda saunový ceremoniál je?

Saunový ceremoniál, označovaný aj ako rituál či seansa, je spestrenie saunovania a niekedy aj kultúrny zážitok. Saunový ceremoniál robí ceremoniár – skúsený a trénovaný saunár. Ak sa ceremoniál koná v suchej fínskej saune, ktorá je veľmi prehriata, tak sa zvyčajne pár minút pred začiatkom prevetrá.

 

Saunový ceremoniál sa začína malým „pokecom“ o tom, čo sa bude diať a usmernením od ceremoniára. Potom ceremoniár začne polievať horúce kamene vodou zvyčajne „ochutenou“ aromatickou esenciou. Namiesto vody sa často používa aj ľad alebo ľadová drť.

 

Na rozhorúčených kameňoch sa voda začne okamžite vyparovať a vlhkosť v saune veľmi stúpne. Keďže voda je niekoľkonásobne vodivejšia ako vzduch (je rozdiel byť v 100°C vzduchu – v saune, či v 100°C vode), roztáča sa malé peklo :).

 

Polievaním kameňov sa šou len začína. Ceremoniár začne uterákom rozháňať vzduch. Priame parné nárazy uterákom vám odfúknu chladnejšiu vrstvu vzduchu (20-25 cm), ktorú si telo vytvára nad povrchom. Vtedy pocítite značné teplo horúcej pary na pokožke. Na rozháňanie teplého vzduchu sa používajú aj rôzne vlajky či obrie vejáre :).

 

Saunový ceremoniál býva obohatený aj rôznymi patlaničkami, ktoré dostanete na natieranie na telo, ako napríklad med, čokoláda, jogurt, rôzne ovocné maglajzy, telové mlieka, či soľné peelingy.  Behom pár sekúnd sa spolu s tlupou ostatných prísediacich saunárov premeníte na vymaľovaných lepkavých domorodcov :). Celkom zábava. Z týchto patlaničiek budete mať pleť cez otvorené póry z potenia vyživenú naozaj do hĺbky.

 

Saunová seansa

Saunový ceremoniál trvá 5-12 minút a pozostáva najčastejšie z troch kôl polievania kameňov a ovievania uterákom, pri čom tretie kolo býva najhorúcejšie. Pre začiatočníkov odporúčam sadnúť si na nižšie lavice, pod stropom je to skutočne peklo.

 

Ak vás tvár pri parných nárazoch príliš páli, zakryte si ju rukami. Počas saunového ceremoniálu sa snažte zo sauny neodchádzať, pretože pri otváraní dvier odchádza spolu s vami aj vytvorená para a teplo.

 

Samozrejme, ak je pre vás teplo neznesiteľné, alebo sa cítite nevoľne, okamžite zo sauny odíďte. Niekedy je ceremoniál prerušený malou prestávkou, kedy ceremoniár aj osadenstvo vyjde na malú chvíľočku von zo sauny.

 

Samozrejme aj na saunových ceremoniáloch sa zásady správneho saunovania dodržiavajú. Dbajte najmä na to, aby ste pod celým povrchom tela mali plachtu a po ceremoniáli sa poriadne osprchujte a oddýchnite si. ( Ak sa chcete o saunovaní dozvedieť viac, stiahnite si ZDARMA e-book „Čo by ste mali vedieť, než pôjdete do sauny“)

 

Zvýšením vlhkosti v saune sa na pokožke rýchlo vyzráža voda a pot. Zvyšuje sa tým teda aj prehrievanie telesného vnútra. O tom, či saunové ceremoniály zdravo zvyšujú účinky saunovania sa vedú rôzne názory. Jedno je však isté. Ceremoniári si po skončení zaslúžia bohatý potlesk, pretože pri fyzickej aktivite v extrémnom teple riskujú trvalé zdravotné následky.

 

Saunové ceremoniály sa nekonajú len v suchých saunách, ale aj v saunách parných. Aj tu sa para rozháňa pomocou uterákov či iných pomôcok. Kašičky a soľné pílingy sú na dennom poriadku. Všetko je len na fantázii daného ceremoniára.

 

Bohužiaľ na Slovensku sme sa so saunovými ceremoniálmi ešte nestretli. V Česku to robia, V Maďarsku to robia, v Poľsku to robia, ale na Slovensku je to zatiaľ pole neorané. Možno časom táto vymoženosť dorazí aj k nám. Pevne veríme, že áno :). Zatiaľ nám za týmto výmyslom neostáva nič iné, než výletovať k susedom.

 

Vidíme sa v saune, možno aj na ceremoniáli 🙂

 

Najlepšie saunové ceremoniály sme zažili v Aqualapace Praha, v Kúpeľoch Bükfürdő, v Terma Bania v Bialke. Taktiež odporúčame 🙂

 

Boli ste už niekedy na nejako saunovom ceremoniáli? Prežili ste to v pohode, alebo ste ho skôr pretrpeli? Kde a aké ceremoniály ste zažili nám môžete napísať do komentárov pod článkom.

Chcete si oddýchnuť? Rezervujte si ubytovanie a doprajte si relax v peknom hoteli:

10 Odpovedí

 1. Rada by som vás informovala o tom, že saunové ceremoniály už dorazili aj na Slovensko, konkrétne do Grand hotela Permon 🙂 Boli sme tam teraz v marci a príjemne ma prekvapili rozvešané oznamy, že vo vonkajšej fínskej saune (pastierskej izbe) sa bude konať 4-krát za deň „Sauna show“ (iba cez víkend). Bohužiaľ sa nám tam nepodarilo dostať práve v tých časoch, keďže sme museli prispôsobovať program dcére, takže naživo sme nevideli, ale hádam nabudúce sa podarí.
  Inak, vaša stránka je super a veľmi rada si čítam nové príspevky. Držím palce, nech toho ešte veľa pochodíte a samozrejme o tom aj zaujímavo napíšete 😉
  Petra

  1. Tak to je skvelé, ďakujeme za informáciu. Verím, že sa do Grand Hotela Permon teda čoskoro vrátime, aby sme Vám aj ostatným mohli zvestovať, aké saunové ceremoniály dorazili na Slovensko. Ale hlavne, že už dorazili :).
   A ďakujeme, sme radi, že sa vám stránka páči a prajeme vám veľa oddychu napríklad v príjemnej suane 🙂

 2. Zdravím. Touto cestou by som chcel podeliť o zážitky z majstrovstiev saunových majstrov v Poľskej Bialke.Konalo sa tam prvé kolo, z celkových troch.To čo som tam videl a zažil,tak to som bol hlboko dojatý,kam to Poliaci dotiahli v saunovaní resp.saunových ceremonialoch.Rozhodcov mali po jednom z Fínska,Holanska a Poľska.Zúčastnilo sa 16 súťažiacích,z toho jedna žena,ktorá to všetkým natrela.Mala výbornú choreografiu,z perfektným prevedením .V sobotu bola súťaž a v nedeľu boli exibicie štyroch najlepších.Na tie bolo potrebné si zakúpiť VIP vstupenky,lebo na nedeľný vstup bol enormný záujem,ale stálo to za tie prachy.Preto rád chodím do „Terma Bania“,lebo na Slovensku som nič podobné nezažil.Urovňov sa približuje Permon,ale seansami,sú dosť pozadu.Permon,ale nesedí na vavrínoch,lebo som v Bialke stretol dvoch chlapíkov,ktorý robia seansi v Permone.Boli asi nazberať skúsenosti a niečo aj odkukať.Prehodil som s nimi pár viet,viac som nestihol,lebo som bol už na odchode.Som veľmi rád,že žijem na severe Slovenska,lebo to nemám ďaleko do Bialky.Milujem saunu.Do saunovania.

  1. Dobrý deň Jozef,

   ďakujeme za Váš príspevok, veľmi nás potešil. Majstrovstiev sme sa síce nezúčastnili, ale práve pred dvoma dňami sme sa v Bialke boli wellnessovať aj my a musím povedať, že sme boli veľmi prekvapení, ako sa saunové ceremoniály v Terma Bania zlepšili. Technika ceremoniárov sa posunula na úplne inú úroveň 🙂 Bohužiaľ, my máme toto skvelé wellness dosť ďaleko, preto vám len „tíško závidíme“, že to máte za kopcami 🙂

   Majte sa krásne

 3. musím pripomenuť,,,že aj v Termalparku na Širave sa už robí aje užasné to zažiť,,,žiadné nezmysly,,ako píše autorka článku

 4. V sobotu 30. apríla sa v Gino Paradise Bešeňová konala „Noc zážitkového saunovania“, kde hlavným ťahákom bolo 12 saunových ceremoniálov v podaní sauna-majstrov z celého Slovenska. S mojou manželkou sme boli na dvoch – „Arabská noc“ v podaní dievčiny z Aphrodite Rajecké Teplice bol estetickým zážitkom (aj) pre nás mužov a „James Bond“ (ten bol myslím zo Senca) bola skvelá paródia na známeho agenta. Obdivoval som jeho výkon, keď do rozpálenej sauny prišiel v obleku (po chvíli sa ale zbavil saka a kravaty, potom rozopol aj košeľu, aby vraj aj dámy z Bonda niečo mali) a počas rozvirovania rôznych vôní stačil zneškodniť bombu a zastreliť zločinca, ktorý sa skrýval za dverami „a svet bol opäť zachránený“. To všetko za doprovodu hudby známej z bondoviek. Skrátka popri super saunovaní ešte skvelé divadlo 😉

  Ďalšia takáto noc sa má v Gino Paradise konať 9. júla, už sa tešíme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *