Že má saunovanie nesmierne pozitívny účinok na naše zdravie, snáď ani nemusím pripomínať. Relax v kombinácii s prevenciou rôznych neduhov vďaka pravidelnej saune je skrátka bomba vec. Niektorí z nás dávajú prednosť wellness romantike s partnerom, iný wellness relaxu s kamoškou… Avšak tí, čo máte deti, teraz ruku na srdce: nezabúdate na svoje deti a dopriavate aj im účinnú prevenciu rôznych neduhov saunovaním?

Saunovanie prospieva nielen nám – dospelákom, ale výrazne posilní imunitu aj deťom. Ak teda chcete, aby aj vaše deti boli zdravé a neobležali prvý chrípkovo-epidémiový vetrík, ktorý sa objaví, zoberte ich do sauny so sebou. Saunovanie s deťmi sa vám rozhodne vyplatí.

Skôr, než sa vrhneme na návod ako sa saunovať s deťmi, poďme sa pozrieť na to, ako si na rodinné saunovanie vybrať tú správnu saunu.

Ako si vybrať saunu na saunovanie s deťmi

Priznávam, nájsť saunu, do ktorej majú prístup aj maličké deti, nemusí byť úplne jednoduché. Niektoré sauny síce vstup s deťmi povoľujú, no  najmä živšie a hlučnejšie detičky môžu ostatných saunárov jemne (niekedy aj viac) iritovať pri relaxovaní. A práve ušomrané pohľady namosúrených spolusaunujúcich neprispejú k pohode ani vašej a ani vašich detí.

Tipy na výber sauny pre deti :

Porozhliadnite sa vo svojom okolí a pogooglite saunovacie centrá pre rodiny s deťmi, v ktorých sa môžete pokojne saunovať so svojimi, možno aj hlučnejšími, ratolesťami. Takéto centrá skutočne existujú. Nie je ich veľa, ale dajú sa nájsť.

Ak by ste predsa len žiadne detské saunové centrum nenašli, mám pre vás a saunovanie s deťmi aj plán B. Plánom B je privátne wellness.  Privátnych wellness už nájdete na internete a určite aj vo svojom okolí v hojnejšom počte. V privátnom wellness budete mať sauny a všetky vymoženosti len a len pre seba a pre svoje deti. Môžete sa saunovať koľko chcete a nikomu nebude nič prekážať.

V niektorých wellness centrách nájdete aj privátne wellness určené výhradne pre rodiny s deťmi, ktoré si môžete užiť za zvýhodnenú cenu. Na takúto rodinnú privátnu saunu sme narazili napr. v Infinit wellness v brnenskom rezorte Maximus – v najpremakanejšom wellness v akom sme kedy boli.

Ak ste členkou „mamičkovskej mafie“, tak sa dohodnite so svojimi kamarátkami mamičkami. Môžete si tak rezervovať saunu viaceré naraz. Rozdelíte si náklady, pokecáte si a ešte aj deťom pobyt v saune ubehne rýchlejšie a zábavnejšie 🙂

Ak sa ani privátna sauna vo vašom okolí nevyskytuje a predsa len sa nechcete nechať odradiť, v takom prípade môžete svoje deti vysaunovať aj vo verejnej saune. Aby ste sa však s ostanými saunármi nerušili, resp. rušili čo najmenej, zistite si, kedy dané wellness zíva prázdnotou.

Každé wellness má čas útlmu, kedy nemá veľa návštevníkov. Väčšinou je to čas v doobedňajších hodinách, kedy do wellnessu chodí málu ľudí. Ak si nie ste istí, pokojne sa spýtajte personálu, kedy majú sauny najmenej vyťažené. Práve tento čas môžete využiť na saunovanie so svojimi deťmi.

Hľadáte ubytovanie pre svoju rodinku? Stačí zadať destináciu:

Štvrtou možnosťou ako vysaunovať svoje deti, dokonca ja bez vašej prítomnosti, sú školy a škôlky so saunou. V niektorých školách a škôlkach je saunovanie v rozvrhu a vaše deti si tak pravidelne posilnia svoju imunitu spolu so svojimi karátmi pod dohľadom učiteliek.

Takéto škôlky a školy mávajú najvyššiu dochádzku detí práve vďaka tomu, že všetky deti si saunou zvyšujú imunitu a tak chrípkové epidémie majú oveľa menší dopad.

Kedy sa deti saunovať nesmú?

Tak ako dospelí, tak ani deti by nemali mať žiadny závažný zdravotný problém, ktorý by saunovanie mohlo ešte zhoršiť. AJ po odoznení choroby, napr. chrípky, by ste so saunovaním mali počkať rovnakú dobu, akú trvalo úplné uzdravenie – napr. 2-3 týždne.

saunovanie s detmi 2
Od akého veku sa môžu deti saunovať?

V severských krajinách, v ktorých sa ssunovanie traduje od nepamäti, sa deti saunujú už po niekoľkých týždňoch od narodenia. V saune sa tam deti kedysi dokonca aj rodili.

V našich končinách je saunovanie s novorodeniatkami nie úplne bežná záležitosť. Aj názory na minimálny vek sa rôznia.  Lekári vravia, že minimálny vek dieťatka na saunovanie je pol roka.

Návod ako sa saunovať  s deťmi

Aj keď má saunovanie s deťmi rovnaké fázy ako saunovanie dospelých (prehriatie, ochladenie, oddych), treba ho prispôsobiť na mieru aj najmenším saunárom.

Deti sa saunujú pri teplote 60-65°C na najnižšom stupni ( najnižšej lavičke) . Deti majú väčší povrcht tela a tak sa aj oveľa rýchlejšie prehrievajú. Pobyt v saune by teda mal trvať 3-8 minút v závislosti od veku dieťaťa.

Skôr než do sauny vôbec pôjdete, je potrebné deti na to, čo ich v saune čaká, pripraviť. Pripraviť ich na teplo, na uzavretý priestor a možno aj na prípadnú nahotu. Treba im vysvetliť o čo v saune ide a zdôrazniť, že kedykoľvek im bude saunovanie nepríjemné, môžu zo sauny odísť.

Podobne ako u dospelých, aj deti je pred vstupom do sauny treba najprv osprchovať. Väčšie deti osprchujte vlažnou vodou, maličké pri tom držte v náručí. Sprchu začnite od nôh. Hlavu a zátylok nesprchujte.

Po očiste a príprave nasleduje samotné saunovanie. Deti od 3 rokov môžete položiť na plachtu či osušku na nízku lavičku. Do ničoho ich nebaľte, ničím ich nezakrývajte. Kryť ich môžete len vlastným telom tak, že si sadnete pred pec a teplo  nebude sálať priamo na ne.

Sledujte reakciu detí. Ak začne dieťatko plakať alebo je nepokojné, je to reakcia na teplo. Ochlaďte mu tvár navlhčeným uteráčikom a vytvorte mu ochranu tváre strieškou z rúk. Snažte sa ho utíšiť a vezmite ho do náručia. Ak plač neprestáva, je čas zo sauny odísť.

Väčšie deti sa snažte v saune zabaviť, aby im čas ubehol rýchlejšie. Tiež však počúvajte, čo vám hovoria a sledujte ako sa im sauna páči. Na začiatku môžete nechať jemne odchýlené dvere sauny ako znak, že môžu kedykoľvek odísť a nemali strach z uzavretého priestoru.

Po prehriatí v saune následuje ochladenie. Deti opäť osprchujte vlažnou vodou, na záver pustite na chvíľočku chladnejšiu, prípadne môžete dieťatko krátko ponoriť do bazénika s chladnejšou vodou.  Vynechajte opäť hlavu a zátylok.

Počet cyklov taktiež závisí od veku dieťatka. Deti do 3 rokov sa prehrievajú len raz, deti od 3-6 rokov dvakrát a staršie deti 3x.

Po ochladení následuje odpočinok. Zabaľte svoje ratolesti do županu a nechajte ich oddychovať. Dbajte na doplnenie tekutín.

Zopár slov na záver:

Aby malo saunovanie skutočný účinok, je treba ho opakovať pravidelne aspoň raz za týždeň. Ideálne je, ak si na saunovanie vyhradíte vždy rovnaký deň a stane sa vaším malým rodinným rituálom zdravia. Pravidelnosť je pri saunovaní jednoducho základ.

Verím, že sa vám článok páčil a posmelil vás zobrať do sauny aj svoje špuntíky 🙂 Ak si myslíte, že by mohol pomôcť aj vašim kamarátom  a známym, tak sa s nimi o článok podeľte. Veľmi nás to poteší 🙂

Hľadáte ubytovanie pre svoju rodinku? Pozrite sa sem:

 



Booking.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *