Wellness nie je len o saunovaní, masážach a o pohode s nohami hore. Wellness je o psychickej a fyzickej pohode a celkovom zdravom životnom štýle.

Pri všetkej snahe však na nás občas nejaká pliaga predsa len zasadne a tak zájdeme do najbližšej lekárne a vypýtame si niečo, čo rýchlo vyrieši náš problém.

V dnešnej dobre preplnených lekární chémiou na každom kroku sme akosi pozabudli na liečivé zázraky, ktoré nám ponúka sama príroda. Jedným z takýchto klenotov spomedzi liečivých rastlín je aj ľubovník a ľubovníkový olej.

ľubovník bodkovaný - liečivý zázrak na bolesť aj zlú náladu

Hovorí sa, že ľubovník, celým názvom ľubovník bodkovaný (trezalka), by sa mal zbierať na svätého Jána, čiže 24.06. Raz sa mi podarilo zbierať ho práve v tomto dátume, no zastávam skôr názor, že pri zbere by malo hlavne svietiť slnko, lebo slnko je energia, ktorou sú nabité i bylinky.

Ľubovník rastie na rovine, i na kopcoch a spoznáte ho úplne jednoducho. Má žlté kvety (iba tie sa zbierajú) a na nich čierne bodky. A aby ste si utvrdili, že je to naozaj on, rozdrvte jeden kvet medzi prstami, mali by ste ich mať červené.

I originál ľubovníkový olej by mal byť červený, nie oranžový, žltý a pod. ako som ho videl už predávať.

Načo je ľubovník, resp. ľubovníkový olej?

lubovnikovy olej

Ja ho používam predovšetkým na bolesť. Veľmi rýchlo sa vstrebáva, takže stačí ak si trošku si vylejete na dlaň a masírujete miesto, ktoré Vás bolí. Bolesť za chvíľu zmizne a svaly sa uvoľnia.

Ľubovníkový olej je tiež vhodný na zodraté platničky, nakoľko platničky sú ako špongia. Keď ich namasírujete týmto olejom, platničky doslova nasajú výživné látky pre ne a budete sa cítiť lepšie.

Olej z ľubovníka je vhodný i na:

Ja ho predovšetkým odporúčam na bolesť, či kolena, ramena, chrbta, hlavy, to je jedno.

A čo ľubovníkový čaj?

Pri zbere kvetov si pozberám i niečo na vysušenie na čaj. Ľubovník je dobrý v období stresov, keď máte toho veľa a cítite sa vyčerpaný. Posilňuje imunitu, je dobrý na nervy a pôsobí ako sedatívum. Preto je vhodný i na depresie, nakoľko obsahuje látku hypericín, ktorá sa využíva na jej liečbu.

lubovnik-vo-flaskach


Skladovanie:
Mali by ste ho skladovať v tme, najlepšie aj v tmavých fľaškách alebo tmavej fľaši, dá sa kúpiť v lekárni.

Upozornenie: Nikdy sa nenatierajte ľubovníkom, ani ho nepite, keď vonku svieti slnko a chystáte sa von. Môže sa Vám vyhodiť žihľavka, červené bodky a svrbí to…

PS: Skúšal som to, mne sa nič nevyhodilo, ale každý máme inú kožu, jeden nikdy nevie.

Dobrej nálady nikdy nie je dosť a preto šírte zázrak menom ľubovník medzi svojim priateľmi a známymi a zdieľajte s nimi tento článok. Pomôže nie len na bolesť, ale aj na dobrú náladu 🙂

 

Potrebujete relax? Nájdite si hotel, v ktorom si skvele oddýchnete: 

 


Booking.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *