bolest hlavy po saune
Občas sa na mňa známi obracajú s otázkou, prečo ich po saune bolí hlava?

Saunovanie majú radi, no bolesť hlavy ihneď po saunovaní alebo na druhý deň ich celkom úspešne odrádza od pravidelnej návštevy sauny.

Pravdupovediac, vôbec sa im nečudujem.  Ani mňa by nebavilo mať pravidelnú bolesť hlavy zo sauny, ktorá má byť zdraviu prospešná. A pritom odstránenie príčiny bolesti po saune môže byť také jednoduché!

Odpoveď na otázku „prečo ich bolí po saune hlava“ začínam vždy malou „anamnézou“. Poďte sa teda pozrieť na 4 základné príčiny bolesti hlavy po saune (pozor, tieto príčiny sú najčastejšie za predpokladu, že človek je zdravý a nemá žiadne iné závažné zdravotné ťažkosti)

  1. Pijete dostatok tekutín?

Vedeli ste, že pri jednom saunovom cykle (jednom kole v saune – cca 8-15min) sa z tela môže vylúčiť až 0,5 litra? Pol litra je teda už celkom veľká dávka a keď si spočítame, že kolá v saune by mali byť 3, tak matematika nepustí a vypadne nám z toho 1,5 litra vody!

Keď si k tomu spočítame, že minimálny odporúčaný denný príjem tekutiny je 2 litre a z toho 1,5 litra necháte za 2 hoďky v saune, tak je to pre naše telo celkom husté. Doslova. Bez vody to nejde!

Riešenie:

Zakaždým saunovacím cyklom sa poriadne napite – pokojne aj pol litra.  V deň saunovania pravidlo 2 litrov denne neplatí, v deň keď ste v saune, je treba vypiť oveľa viac!

  1. Čo pijete po saune?

bolest hlavy po saune2
Pri saunovaní nie je dôležité len piť, ale piť aj tie správne tekutiny. V pol litri potu, ktoré môžete zo seba vypudiť za 15 minút v saune, sa okrem nežiaducich látok nachádza aj vitamín C, minerálne látky a soľ.

Ak máte hladinu Céčka a minerálov nízku a ešte aj to málo, ktoré máte, necháte v saune, tak si to môže odskákať práve vaša hlava. Naše telo vitamíny a minerály pre svoj správny chod nevyhnutne potrebuje a preto ich pri saunovaní nezabúdajte dopĺňať.

Alkohol aj káva by pri saunovaní mal byť úplné tabu, zdravé účinky sauny úplne neguje!

Riešenie:

Do pitného režimu počas saunovania a po ňom zahrňte aj ovocné či zeleninové šťavy, prírodné čaje (bez farbív a umelých aróm) a minerálku. Takto stratené vitamíny a minerály rýchlo doplníte a hlava bude fungovať bez problémov 🙂

  1. Akú polohu máte najradšej?

Kučeravé myšlienky? Kdeže! 🙂 Aj keď si možno pod touto otázkou predstavujete rôzne polohy, pýtam sa na polohu v saune 🙂

V saune radšej ležíte alebo sedíte? Aj keď sa vám to zdá ako absurdná otázka, má svoje veľké opodstatnenie.

Ak v saune sedíte, tak teplotný rozdiel medzi hlavou s nohami je aj niekoľko stupňov, pri čom sa najviac prehrieva práve hlava. A tá vďaka teplote dostáva zabrať. Výsledkom môže byť bolesť hlavy či závrat.

Riešenie:

Ak je to možné, v saune si radšej ľahnite a hlavu si podložte dreveným podhlavníkom. Tak sa vám bude celé telo prehrievať rovnomerne a telo nebude prekonávať tlak z vyrovnávania teplotného rozdielu nôh a hlavy. Ak si ľahnúť nemôžete alebo vám to je vyslovene nepríjemné, sadnite si aspoň tak, aby ste zadok a chodidlá mali v jednej úrovni – na tom istom stupni.

čiapka-do-sauny
S vyrovnaním teplotného rozdielu hlavy a nôh vám pomôže ešte jedna super vecička. Možno budete vyzerať (na SK žiaľ ešte stále) ako nejaký exot, alebo minimálne sauna master čo robí saunové ceremoniály, no výsledok bude zaručený.

Reč je o saunovacej čiapke. Čiapka do sauny chráni hlavu pred jej extrémnym prehrievaním a tak z toho vaša makovička nebude v šoku. Viac o čiapke do sauny sa dozviete v tomto článku >>>

Ak čiapku do sauny ešte nemáte, môžete si na hlave spraviť aj starý dobrý turban z uteráka.

  1. Dodržujte zásady správneho saunovania

Aj keď nie ste zásadový človek, zásady správneho saunovania by ste v saune dodržiavať mali 🙂 . Teda pokiaľ nechcete aby vás po saune bolela gebuľa. Správne saunovanie je hlavným predpokladom správnych účinkov zo sauny.

Riešenie:

Stiahnite si e-book Čo by ste mali vedieť skôr, než pôjdete do sauny alebo si prečítajte článok Ako sa saunovať, aby ste neuškodili sebe ani ostatným a pokúste sa dodržať čo najviac z tohto manuálnu na zdravé saunovanie. Uvidíte, že výsledky sa dostavia a bolesť hlavy sa vytratí 🙂

Verím, že vás tento článok posunie k zdravšiemu saunovaniu bez bolehlavu. Sauna a relax je o pohode a príjemnom pocite po nej a boľavá hlava môže všetko pokaziť. Preto ak vás po saune trápi tento problém, skúste využiť tieto 4 tipy na jej predídenie.

A samozrejme budem veľmi rada, ak mi dáte vedieť či a čo vám pomohlo 🙂 Tiež ma veľmi poteší, ak článok pozdieľate so svojimi známymi. Ani o tom nebudete vedieť a pomôžete im relaxovať bez následkov 🙂

 

Potrebujete relax? Stačí zadať svoju wellness destináciu:

 


Booking.com

3 Odpovede

  1. Ja pijem vela takze ja budem muset skusit inu alternatívu dopĺňať céčko minerály džúsy alebo skusit to ležanie. Len ked su sauny tak rozhorúčené ze ani sediet sa neda bez toho aby to nepálilo tak lezat sa vobec neda. Alebo skratit cas saunovania lebo ja vydrzim aj tri sauny tri az styri krat nechce sa mi domov mozno to uz je vela 😁 hlava ma boli uz treti den po saune a to dopĺňam kazdy den vitaminy minerály. Ked po saune rozbolí uz potom boli dlho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *