Návštevu sauny podstupujeme najmä kvôli jej blahodarným účinkom na organizmus a oddychu od každodenného zhonu.

Paar zeigt Daumen hoch in Sauna

Avšak niekedy, možno aj z nevedomosti, sa návštevníci dopúšťajú chýb, ktoré škodia im aj ostatným zúčastneným.

  1. Čistota, pol života… alebo aspoň lepšie potenie

Pred vstupom do sauny sa osprchujte, umyte mydlom a utrite do sucha.

Prečo: Zmyjete tak pot, parfum, deodorant a iné látky, ktoré by sa v saune uvoľňovali a mohli vás dráždiť. Čistá a suchá pokožka sa lepšie a rýchlejšie potí.

  1. Saunujete sa v plavkách? Robíte veľkú chybu!

Do sauny sa nikdy nechodí v plavkách! Vstupuje zásadne v plachtách, froté uterákoch alebo pareách, prípadne nahí, avšak v tom prípade nezabudne na plachtu alebo uterák pod seba.

Prečo: Saunovanie v plavkách je zdraviu veľmi škodlivé a to nie len pre vás, ale aj pre ostatných. Sú vyrobené zo 100% syntetických umelých látok a už pri teplote 50°C sa tieto látky uvoľňujú, sú silno rakovinotvorné a do tela sa dostávajú dýchacími cestami alebo pokožkou, čím škodíte sebe a aj ostatným saunujúcim.

  1. Plachta alebo uterák pod celým telom

Do sauny si zoberte dostatočne veľkú plachtu alebo uterák na viac, aby ste ich mali prestreté pod celým telom vrátane chodidiel.

Prečo: Z dôvodu dodržiavania maximálnej hygieny. Nielenže si vy nemusíte sadnúť do peknej kaluže potu človeka pred vami, ale ani nikto si nebude musieť sadnúť do potu po vás. Zamedzuje sa tým tiež šíreniu rôznych kožných a iných ochorení.

  1. Na polohe záleží!

Najvhodnejšia poloha na saunovanie je v ľahu s podloženou hlavou, alebo v polosede, kedy je zadok a chodidlá v rovnakej úrovni. Ak chcete zo sauny odísť, najprv sa na chvíľu posaďte a potom pomaly vstaňte.

Prečo: Pri sedení ako na stoličke je hlava prehrievaná o niekoľko stupňov viac ako chodidlá, čo môže spôsobiť závrate alebo bolesti hlavy. V polohe ležmo sa celé telo prehrieva rovnomerne a telo nemusí prekonávať nátlak z vyrovnávania teplotných rozdielov. Zmenu polohy z ležmo na zvislú robte pomaly, aby sa krvný obeh stihol vyrovnať a krv sa nenaliala do dolných končatín.

  1. Dýchajte nosom

V saune sa snažte dýchať nosom, avšak pomaly a nie veľmi zhlboka. Ak vás páli sliznica nosa, navlhčite si tvár vodou a prekryte si nos rukou.

Prečo: Pri dýchaní nosom sa vdychovaný vzduch jemne zvlhčuje a znižuje sa jeho teplota. Pri dýchaní ústami dochádza k priamemu vdychovaniu horúceho vzduchu a pre pľúca predstavuje teplotný šok.

  1. Relaxujte potichu a v kľude

Uložte sa do pohodlnej polohy a relaxujte.

Prečo: Sauna je miestom oddychu. Okrem toho, že ako pri dýchaní ústami sa do pľúc dostáva príliš horúci vzduch, rušíte svojim rozprávaním ostatných saunujúcich.

  1. Načasovanie

Dĺžka pobytu v saune závisí od vášho pocitu. Ak vám je nepríjemne, zle sa vám dýcha, máte pocit brnenia končatín alebo iné ťažkosti, saunu opustite. Na začiatok sú vhodné kratšie intervaly, ktoré ak vládzete, postupne predlžujte, avšak nie na dobu dlhšiu ako 15 minút.

Prečo: V saune dochádza k intenzívnemu prehrievaniu, a tak ako fyzická kondícia, tak aj výdrž v saune sa buduje postupne. Ak vám je v saune nepríjemne, treba počúvať signály tela, nezahrávať sa a predísť možným rizikám.

  1. Schlaďte sa

Po vyjdení zo sauny nasleduje schladenie, buď sprchou, vedrom alebo návštevou ochladzovacieho bazéna, pred ktorou sa vždy najprv osprchujte. Ochladzovanie začína nohami postupne smerom hore. Je vhodné namočiť si aj hlavu alebo aspoň zátylok. Ak ste náchylní na srdcovo-cievne ochorenia, osprchujte sa len mierne studenou vodou a studený bazén vynechajte.

Prečo: Sprchou sa spláchne pot z povrchu pokožky. Studená voda ochladzuje prehriaty organizmus, prudké schladenie precvičuje cievy a tým aj celý krvný obeh, a dosahujú sa priaznivé účinky saunovania.

  1. Oddychujte

Po schladení sa poriadne osušte a zabaľte do suchej plachty, uteráka alebo župana a oddychujte na lehátku najmenej 15 – 20 min. V žiadnom prípade nezostávajte v mokrej plachte či uteráku. Oddych nikdy nevynechávajte.

Prečo: Po schladení môžete pociťovať mierny závrat, pocit chladu alebo potenie, ktoré však postupne počas oddychu vymiznú a telo sa dostane do normálu. Vynechaním oddychu telo nadmerne vyčerpávate a zvyšujete riziko preťaženia organizmu – kolapsu.

  1. Dopĺňajte tekutiny

Najvhodnejšie sú ovocné šťavy, čaje a minerálky. Vhodné je aj malé občerstvenie v podobe ovocia. Pitie alkoholu účinky sauny neguje a fajčením po saune si uškodíte niekoľkonásobne viac.

Prečo: Pri jednom saunovacom cykle môžete vypotiť až 0,5 litra vody, s ktorou okrem toxínov odchádza aj soľ, vitamín C a iné minerálne látky. Sliznice dýchacích ciest sú po saunovaní silno prekrvené a preto sa škodlivé látky z fajčenia dostávajú do tela násobne viac ako za normálnych okolností.

Aby ste zo saunovania dosiahli maximálny účinok, celý saunovací cyklus zopakujte 3x. Nikdy pri tom nezabudnite na oddych. Odporúča sa vyhradiť si na saunovanie aspoň 2hodiny, avšak ja odporúčam aj celý deň. Nemyslím tým ísť do sauny 10x, ale predĺžiť oddychový čas a len tak relaxovať. Zoberte si teplý župan, knihu alebo alebo časopis, a uvidíte, že telo si vypýta aj oddych v podobe malého spánku. A verte mi, po takomto relaxe budete odchádzať ako znovuzrodení.

 


Booking.com

3 Odpovede

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *